1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Rusya kotayı kaldıracak mı?

Rusya kotayı kaldıracak mı?

Rusya kota uygulamasını, kendi üreticisini korumak ve yurtiçindeki üretimin devamlılığını sağlamak amacıyla getiriyor. 

Rusya kotayı kaldıracak mı?

Hal Postası - Rusya kota uygulamasını, kendi üreticisini korumak ve yurtiçindeki üretimin devamlılığını sağlamak amacıyla getiriyor. 

Rusya Federasyonu’nun Türkiye’den yapılan ithalata kota nedeniyle dur demesinin gerçek nedenleri, Rus devletinin yerli üreticiyi korumaya yönelik tedbir paketinde gizli. Dolayısıyla Rusya ithalat kotasını ihtiyaç duyduğu zaman uygulayacak, ihtiyaç duyduğunda ithalatı serbest bırakacak şekilde kullanmaya devam edecek.

Türk çiftçisi Rusya’nın yeni ithalat kotasını ne zaman açacağını merakla bekliyor. Bir açıklama bulmak umuduyla gazetemiz Hal Postası’nı da sık sık arayan çok sayıda çiftçi; kota uygulamasının ne zaman sona ereceğini, yeni kotanın ne zaman yenileneceğini ve Rusya’ya ihracat kapısının ne zaman açılacağını öğrenmek istiyor. 

Konuyla ilgili birçok spekülatif iddia dile getirildi ve Hal Postası ekibi olarak bizler de bu konuda kapsamlı bir araştırma yaparak gelişmelerin nedenlerini öğrenmeye çalıştık. Rusya Meclisi’nin (Duma) tahıl üretimine yönelik kapsamlı bir destekleme yasası çıkardığını daha önce duyurmuştuk. Duma, tarım ürünlerinin geneline yönelik olarak da bir dizi korumacı önlem aldı. Bulgularımız, Rusya Federasyonu Devlet Duması’nın (Rusya Meclisi) basın açıklamalarına dayanıyor. 

RUS DEVLETİNE GÖRE RUS ÇİFTÇİSİ KRİZDE

Her şeyden önce basın bildirilerinde şu konu net biçimde anlaşılıyor: Rus hükümeti, Rus çiftçisinin durumu hakkında “kriz” kavramını açıkça kullanıyor. Almayı planladığı tedbirleri de bu bakış açısıyla planlıyor. Bu çerçevede elbette tarımsal ürün ithalatını da ona göre planlıyor. Rus üreticisinin hasat sezonunda, ithalatı kapatıyor ki çiftçisi ithal ürünlerin pazar baskısı altında ezilmesin. 

Hükümet yeni çıkardığı düzenlemelerle ürün ticaretini elektronik ortama taşıyarak kayıt altına almayı da planlıyor. Böylece Rus devleti, yurtiçindeki fiyat dalgalanmalarını da anlık takip ederek, ihtiyaç duyarsa müdahale edebilecek. 

RUS ÇİFTÇİSİNE ÖZGÜ İKLİM VE MESAFE SORUNLARI

Ayrıca Rusya gibi çok büyük bir ülkede Türkiye’de bizim aşina olmadığımız iklim ve mesafe problemleri de bulunuyor. Ürettiğini satabilmek için binlerce kilometre mesafeye ulaştırmak zorunda olan çok sayıda çiftçi var. Devlet bu üreticileri de korumak istiyor. Maliyetleri yüksek olsa da bu amaçla getirilen bazı düzenlemeler, ülkenin uzak doğusundaki üreticilere umut oldu. 

KISITLAMALAR SADECE TÜRKİYE’YE YÖNELİK DEĞİL

Bu kapsamda Türkiye dahil pek çok ülkeden yaptığı ithalatı kota dilimleriyle kontrol altında tutuyor ve ancak ihtiyaç duyduğunda ilave kotalarla ithalata devam ediyor. Fas, Ekvador, Azerbaycan, Özbekistan, İran, Mısır ve Türkiye gibi birçok ülke kota uygulamasından nasibini alıyor. Yani, Türkiye’de böyle değerlendirenler var ama Rusların ithalat kotası, sadece Türklere özgü bir durum değil. 

RUSYA’DA TARIMSAL KOBİLERE YÖNELİK DESTEKLER ARTIYOR

Buna göre Rusya Federasyonu Hükümeti, nüfusun istihdamını ve gelir dağılımını yeniden yapılandıracak yeni bir ulusal bir eylem planı onayladı. Eylem Planı kapsamında Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri (KOBİ) Destekleme Komisyonu oluşturuldu. Tarım alanında faaliyet gösteren KOBİ'leri Destekleme Komisyonu da Mikhail Shchapov başkanlığında, ayrıca organize edildi. 

Komisyon tarımla ilgili alacağı tedbirleri aşağıdaki gibi sıralıyor. 

  • Devlet çiftçilerden ve küçük tarım işletmelerinden satın aldığı ürün miktarını arttıracak. 
  • Uzak Doğu Federal Bölgesi’ne yönelik bitkisel ürünlerin, mineral gübrelerin, yağlı tohum işleme ürünlerinin taşınmasına yönelik tarifeleri sübvanse edecek. Yani Devlet, Sibirya ve daha uzak sınır bölgelerinde üretim yapan çiftçilerin girdi tedarikinde, nakliye maliyetlerini destekleyecek. 
  • 2020 yılında çiftliklerin hibe başvurularında ödenmesi gereken ancak ödenmeyen vergi ve harçlardaki gecikmelerin üzerine gidilmeyecek. 
  • Kırsal alanlarda küçük ölçekli çiftçiliğin geliştirilmesi için sağlanan hibe desteklerinin süresi bir yıl daha uzatılacak. 
  • Mevcut kısa vadeli kredilerin vadeleri de bir yıla kadar uzatılacak. 
  • Tarım üreticilerine yönelik daha önce imzalanmış imtiyazlı yatırım kredilerinin 2020'de vadesi gelen anapara ve faiz ödemeleri ertelenecek.
  • Tarımsal-sanayi komplekslerine elektronik ortamda devlet desteği verilmesine yönelik mekanizmalar oluşturulacak. 
  • Üreticilere devlet desteği verilirken elektronik belge yönetimi geliştirilecek ve uygulamanın finansmanı devlet tarafından karşılanacak. 

HİÇ BİR YERDE DİLE GETİRİLMEYEN MESELELER

Bunların dışında, Rus resmi makamlarının söylemlerinde yer almasa da ülkede çok büyük bir mafya problemi de var. Örneğin Rus toptancı hallerinde Azerbaycanlıların bilgisi dışında, bir forklift bile kiralayamazsınız. Kiralarsanız da gününe göre ne kadar ödeyeceğinizi onlar belirler. 

Bunun gibi belli bölgelerde tarım ürünleri ticareti; Çeçenler, Abhazlar, Ruslar, Kazaklar gibi farklı etnik oluşumların koordinasyonunda yürüyebiliyor. Devletin elektronik takip mekanizması kurma çabaları en çok da bu oluşumların başıboş hükümdarlığını yıkmayı hedefliyor. 

Bu gruplarla mücadelede Rus devletinin en güçlü argümanı vergi süreçleri. Devlet vergi konusundaki suistimalleri çok ağır biçimde cezalandırıyor. Yani Rus devleti birini vergiden yakalarsa, kanıtlayamadığı başka neler varsa hepsinin acısını çıkarıyor. Bu gerekçeyle ceza alıp, yıllardır Rus hapishanelerinde yatan Türk vatandaşları da var, ne yazık ki…

Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler