1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Rusya, gıda fiyatlarını düşürmek için ithalat ve ihracatı etkileyecek önlemler alıyor

Rusya, gıda fiyatlarını düşürmek için ithalat ve ihracatı etkileyecek önlemler alıyor

Rusya, Covid-19 krizinin tetiklediği yurt içi gıda fiyatlarındaki artışı sınırlamak için bir dizi önlem aldı. Önlemler içinde ihracat kotası ve gümrük vergilerinde artış da var.

Rusya, gıda fiyatlarını düşürmek için ithalat ve ihracatı etkileyecek önlemler alıyor

Hal Postası - Rusya, Covid-19 krizinin tetiklediği yurt içi gıda fiyatlarındaki artışı sınırlamak için bir dizi önlem aldı. Önlemler içinde ihracat kotası ve gümrük vergilerinde artış da var.

Rusya’da gıda fiyatlarının yükselmesi eleştirilere konu olurken, Rus hükümeti, pandeminin tetiklediği yurt içi gıda fiyatlarındaki artışı sınırlamak için bir dizi önlem aldı. Buna göre, 1 Mart 2021 tarihinden itibaren buğdaya uygulanacak ihracat vergisi oranı yüzde 100 arttırıldı.

Hükümet tarafından iki gün önce onaylanan yasaya göre, buğdayda ihracat vergisi 25 Avro/ton’dan 50 Avro/ton’a çıkarıldı. Ayrıca mısırda ihracat vergisi 25 Avro/ton, arpada ise 10 Avro/ton olarak belirlendi.

Rus hükümetinin yurt içi gıda fiyatlarını dengelemek için Aralık ayından itibaren aldığı önlemler şöyle sıralandı:

  • 15 Şubat-30 Haziran tarihleri ​​arasında denizaşırı buğday, çavdar, arpa ve mısır sevkıyatları için 17,5 milyon tonluk tahıl ihracat kotası
  • 1 Mart-30 Haziran tarihleri arasında buğday ihracatında 50 Avro/ton; mısır ihracatında 25 Avro/ton; arpa ihracatında 10 Avro/ton gümrük vergisi uygulaması; ihracat hacimleri kotayı aşarsa, vergi oranı en az 100 Avro/ton olacak
  • Kota dahilindeki çavdar ihracat vergisinin sıfırlanması
  • Un ve ekmek üreticilerine, üretim maliyetlerinin bir kısmını telafi etmek için devlet sübvansiyonu
  • Yerel öğütme buğdayında, Şubat ayı sonuna kadar fiyat indirimi
  • Gıda fiyat artışları 2 ay boyunca yüzde 10'un üzerinde artarsa, hükümet tarafından temel gıda maddelerinde fiyat düzenleme hakkı.

ŞEKER VE AYÇİÇEK YAĞINDA ANLAŞMA YAPILDI

Bu önlemlerin yanı sıra; şeker ve ayçiçek yağı üreticileri, perakende zincirleriyle ürünleri için fiyat indirimi konusunda anlaştı. Anlaşma 2021 Mart ayı sonuna kadar yürürlükte olacak. Bu önlem işe yaramazsa, Rusya ayçiçek yağına ihracat vergisi uygulamayı ya da şeker kamışı ithalat vergisini düşürmeyi gündemine alacak.

Rus hükümeti, şeker üreticilerine de yüzde 1 ila yüzde 5 arasında faizle sübvansiyonlu kısa vadeli krediler kullandıracak. Bunun yanında, 2021 yılında şekerpancarı ekim alanının da arttırılması planlanıyor.

Önlemlere ek olarak; Rusya'nın ayçekirdeği ihracat vergisi de 9 Ocak-30 Haziran arasında 165 Avro/ton olarak belirlendi.

Etiketler : , , ,
Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler