1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. “Rusya, formüle dayalı vergi sistemiyle Rus Ruleti oynuyor”

“Rusya, formüle dayalı vergi sistemiyle Rus Ruleti oynuyor”

Polina Devitt, Rusya’nın formüle dayalı; buğday, arpa ve mısırı kapsayan ihracat vergilendirme sistemine geçmesinin bir tür Rus Ruleti olduğunu söyledi.

“Rusya, formüle dayalı vergi sistemiyle Rus Ruleti oynuyor”

Hal Postası - Polina Devitt, Rusya’nın formüle dayalı; buğday, arpa ve mısırı kapsayan ihracat vergilendirme sistemine geçmesinin bir tür Rus Ruleti olduğunu söyledi.

Reuters Haber Ajansı’nda Polina Devitt imzasıyla, Rusya'nın vergi formülü hakkında çarpıcı bir makale yayınlandı. Devitt yazısında, Rusya’nın buğday, arpa ve mısırı kapsayan formüle dayalı ihracat vergilendirme sistemine geçmesinin bir tür Rus Ruleti olduğunu söyledi.

Devitt’e göre; Rusya'nın tahıl ihracatını azaltarak gıda enflasyonunu kontrol etme planı, rakip üretici Arjantin tarafından daha önce uygulanan ve fiyaskoyla sonuçlanan süreçle aynı özellikleri taşıyor ve Mısır gibi büyük müşterilere yönelik satışları tehdit ediyor.

Makalede; tüm dünyada Covid-19 salgınının gıda arzını etkilediği, olası bir kıtlık tehlikesiyle karşı karşıya kalındığı ve küresel gıda fiyatlarının son 6 yılın en yüksek seviyesine çıktığı bu dönemde, bazı ülkelerin yükselen yurt içi fiyatların önüne geçmek için harekete geçtiği ifade edildi. Bu tür hamlelerin, uluslararası pazarlarda arzın azalması ve bunun sonucunda tahıl fiyatlarının yükselmesine sebep olduğunu kaydeden Devitt; kısıtlanan ihracatın, Arjantin’deki gibi büyük bir ekonomik erozyona yol açacağını öne sürdü.

Dünyanın üç numaralı mısır ihracatçısı ve en büyük soya küspesi tedarikçisi olan Arjantin, yükselen yerel gıda fiyatlarından sonra soya ve tahıl ihracatına kısıtlamalar getirmişti. Arjantin ekonomisi 2018'den beri iyice kötüye giderken, 2020 yılında yüzde 36,1'lik enflasyon oranı açıklamıştı.

“RUS RULETİ”

Devitt yazısında; formüle dayalı vergi sisteminin, sevkıyatları birkaç hafta geciktireceğini, vadeli satışları durduracağını ve satış güvencesini zedeleyeceğini kaydederek, Rusya’nın bu kararla bir tür Rus Ruleti oynadığını ifade etti.

Türkiye, Mısır’la beraber Rus buğdayının en büyük müşterilerinden. Toprak Mahsulleri Ofisi’nin açtığı 400 bin tonluk son buğday ithalatı ihalesi, küresel piyasalarda sürekli artan fiyatlardan dolayı tamamlanmadan sona erdirilmişti. TMO bu ihalede 400 bin tondan vazgeçerek; 100 bin ton ithal etti. Çin Halk Cumhuriyeti'nin son bir ay içinde ithal ettiği milyonlarca ton tahıl da küresel piyasalarda arzın duraklamasına neden oldu. 

Stokların artmasına neden olan son gelişmeler, fiyatları yükseltirken; Rusya'nın ihracat vergisini sistematik hale getirmesi ithalatçıların ne kadar vergi ödeyeceğini de belirsiz hale getiriyor. 

Etiketler : , , , ,
Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler