1. HABERLER

  2. SANAYİ

  3. Rusya durum buğdayını 3 kat fazla üretecek

Rusya durum buğdayını 3 kat fazla üretecek

Başkan Putin’in makarna fiyatlarını eleştirmesinin ardından Tarım Bakanlığı, 2025’e kadar yaklaşık 3 kat fazla durum buğdayı üretme kararı aldı.

Rusya durum buğdayını 3 kat fazla üretecek

Hal Postası - Başkan Putin’in makarna fiyatlarını eleştirmesinin ardından Tarım Bakanlığı, 2025’e kadar yaklaşık 3 kat fazla durum buğdayı üretme kararı aldı.

Rusya Tarım Bakanlığı, Başkan Vladimir Putin'in artan makarna fiyatlarına yönelik eleştirisinin ardından, makarna yapımında kullanılan durum buğdayı üretimini 1,8 milyon tona çıkaracağını açıkladı. Üretim kapasitesi 2025 yılına kadar kademeli olarak artacak.

Putin, Aralık ayı başında, halkın geliri azalırken gıda fiyatlarının artmasını eleştirmişti. Tarım Bakanlığı ise, yapılan eleştirilerden sonra; tahıla ihracat kotası ve buğdaya da ihracat vergisi getirme gibi bir dizi önlemle gıdadaki fiyat artışlarını dengelemeye çalışıyor.

Rusya’da bu yıl yaklaşık 700 bin ton durum buğdayı üretildi. Önümüzdeki 5 yılda bu rakamı en az 1,8 milyon tona çıkarmayı hedefleyen Rusya’da, Covid-19 salgını sonrası işsiz sayısı 20 milyonu geçti ve işsizlik oranı da yüzde 14’e çıktı.

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler