1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Rusya, buğdayda ihracat vergisine %100 zam yapacak

Rusya, buğdayda ihracat vergisine %100 zam yapacak

Rusya, buğdayda ihracat vergisini ton başına 25 Avro’dan 50 Avro’ya çıkarmayı planlıyor. Arpa ve mısırda da ihracat vergileri artacak.

Rusya, buğdayda ihracat vergisine %100 zam yapacak

Hal Postası - Rusya, buğdayda ihracat vergisini ton başına 25 Avro’dan 50 Avro’ya çıkarmayı planlıyor. Arpa ve mısırda da ihracat vergileri artacak.

Rusya, buğday ihracat vergisini 25 Avro/ton’dan 50 Avro/ton’a çıkarmayı planlıyor. Arpa ve mısırda da ihracat vergileri ton başına 10 ila 25 Avro olacak.

Rusya Ekonomi Bakanı Maxim Reshetnikov, buğday ihracat vergisinin 1 Mart itibarıyla 50 Avro/ton’a yükseltebileceğini söyledi. Reshetnikov; kararın, öncelikle iç pazarın çıkarlarının korunması ve fiyat artışlarının önlenmesine yönelik olduğunu belirtti.

Tarife alt komitesi tarafından önerilen teklif, henüz hükümet tarafından imzalanmasa da, yeni vergi tarifelerinin 30 Haziran 2021'e kadar geçerli olmasının planlandığı açıklandı. Bu gelişme üzerine; Chicago ve Paris'te buğday fiyatları yükseldi.

Ekonomi Bakanı, Rusya'nın 15 Mart'tan itibaren arpa ve mısır ihracat vergisini de ton başına 10 Avro ve 25 Avro olarak belirleyeceğini kaydetti. İç pazardaki fiyatlar üzerinde oluşan baskıyı önlemek istediklerini söyleyen Reshetnikov; hükümetin, çiftçilere verilecek devlet desteği için ihracat tarifelerinden elde edilen gelirleri kullanmayı planladığını da sözlerine ekledi.

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler