1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Rusya buğday ihracatında formüle dayalı vergi uygulayacak

Rusya buğday ihracatında formüle dayalı vergi uygulayacak

Rusya, 2 Haziran’dan itibaren buğday, arpa ve mısır ihracatında formüle dayalı vergi uygulamasına geçiş yapacak.

Rusya buğday ihracatında formüle dayalı vergi uygulayacak

Hal Postası - Rusya, 2 Haziran’dan itibaren buğday, arpa ve mısır ihracatında formüle dayalı vergi uygulamasına geçiş yapacak.

Rusya Ekonomi Bakanlığı, Covid-19 salgınında artan yerel gıda fiyatlarını düşürmek için, buğday ihracatında formüle dayalı vergiye geçiş planlarını hızlandırdıklarını açıkladı.

Küresel bazda fiyat artışlarına ve kıtlık yaşanma ihtimaline karşı Rusya, ürettiği mahsulün yurt dışına çıkmaması için sert önlemler almaya devam ediyor. 2 Haziran 2021 itibarıyla geçilmesi planlanan formüle dayalı vergi sisteminde; fiyatlardaki herhangi bir artışa paralel, vergi de otomatik olarak artacak. Böylece Rusya, günlük fiyat artışlarını takip etmek ve bu artışlara göre önlem almak yerine, formüle dayalı vergi sistemiyle, vergi oranlarını sistematik biçimde kontrol edebilecek.

FİYATLAR HAFTALIK YAYINLANACAK

Buğday ihracatında formüle dayalı vergi sistemi; buğdayın ton başına taban fiyatı ile 200 dolar arasındaki farkın yüzde 70'ine göre ayarlanacak. Ekonomi Bakanlığı; fiyatların her hafta Cuma günü yeniden hesaplanıp haftalık olarak yayınlanacağını ve yayınlandıktan sonraki 3. iş gününden itibaren uygulanacağını açıkladı.

Rusya, arpa ve mısır ihracatında da formüle dayalı vergi sistemine geçecek. Bakanlık, arpa ve mısırdaki formülün 200 dolar yerine 185 dolar üzerinden hesaplanacağını duyurdu.

Rusya’nın ithalat ve ihracatta aldığı önlemlerin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Etiketler : , , , ,
Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler