1. HABERLER

  2. SEBZE

  3. Rusya, Antalya ve İzmir’den domates biber ithalatını yasakladı

Rusya, Antalya ve İzmir’den domates biber ithalatını yasakladı

Rusya, 11 Aralık itibarıyla Antalya ve İzmir’den ithal ettiği taze domates ile biber sevkiyatlarını durdurdu.

Rusya, Antalya ve İzmir’den domates biber ithalatını yasakladı

Hal Postası - Rusya, 11 Aralık itibarıyla Antalya ve İzmir’den ithal ettiği taze domates ile biber sevkiyatlarını durdurdu.

Rusya Tarım Ürünleri Denetim Ajansı’ndan (Rosselhoznadzor) yapılan açıklamaya göre, Antalya ve İzmir’den domates ve biber sevkiyatı yapılması yasaklandı. Kararın gerekçesi olarak, bu bölgelerden getirilen ürünlerde kahverengi meyve buruşukluk virüsü, lekeli solgunluk virüsü ve pepino mozaik virüsü görülmesi gösterildi.

Virüslerin tespit edilmesiyle alınan karantina tedbirlerinin ardından, ürünlerde 9 kez pepino mozaik virüsü, 1’er kez de domates lekeli solgunluk ve kahverengi meyve buruşukluk virüsü saptandı. Öte yandan, Türkiye’den getirilen domateslerde yaprak galeri güvesi, armutlarda ise monilinia fructicola isimli mantar türünün daha sık görülür olmasının Rosselhoznadzor için endişe verici olduğu kaydedildi.

Yasak kararı, Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından Tarım ve Gıda İl Müdürlüklerine ve tüm Zirai Karantina Müdürlüklerine gönderildi.

Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler