1. HABERLER

  2. SANAYİ

  3. Rusagro vergiler yüzünden tahıl üretimini azaltacak

Rusagro vergiler yüzünden tahıl üretimini azaltacak

Rusya’nın en büyük tarım şirketlerinden biri olan Rusagro Grup, tahıl ihracatına getirilen yeni vergilerin ardından 2021 yılında tahıl üretimini azaltacağını duyurdu. 

Rusagro vergiler yüzünden tahıl üretimini azaltacak

Hal Postası - Rusya’nın en büyük tarım şirketlerinden biri olan Rusagro Grup, tahıl ihracatına getirilen yeni vergilerin ardından 2021 yılında tahıl üretimini azaltacağını duyurdu. 

Agroholding Rusagro,  yeni ihracat vergileri nedeniyle 2021'de tahıl ürünlerinin şirket faaliyetlerindeki payını azaltmayı planlıyor. 

Bir açıklama yayınlayan Rusagro, Rus hükümetinin vergilerden elde edilen geliri çiftçiyi desteklemek için kullanacağını hatırlattı. Şirketin açıklaması şöyle devam etti, “Ancak bu destek, hububat üzerindeki yeni ihracat vergileri nedeniyle satış fiyatlarındaki düşüşe bağlı kayıpları tam olarak karşılamaya yetmeyecektir.” 

ŞİRKET 1,2 MİLYON TON HUBUBAT ÜRETİYOR

Toplam 643 bin hektar üretim alanında faaliyet gösteren Rusagro 2020 yılında hububat üretim alanını %12 oranında artırmış; ortalama verimde ise %26 artış elde etmişti. Bunun sonucunda üretim miktarını da %19 artırarak 1.192.000 bin tona çıkarmıştı. Bu artışlardaki asıl payı da %41 artışla 293.000 ton üretilen buğday aldı. 

Rusya'nın önde gelen üretici şirketlerinden olan Rusagro Group, Rusya'nın 80'den fazla bölgesinde ve dünyanın 35 ülkesinde şeker, domuz eti, katı yağ ve sıvı yağ üretiyor. Şirketin %70 hissesi, Vadim Moshkovich ailesine ait. 2020 yılının ilk 9 ayında şirketin karı 19 milyar ruble (yaklaşık 18 milyar lira) olarak açıklanmıştı. 

Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler