1. HABERLER

  2. SEBZE

  3. Rumen trüf mantarında %30 ihracat kaybı yaşanıyor

Rumen trüf mantarında %30 ihracat kaybı yaşanıyor

Pandemi sürecinde restoranların kapalı kalması, Romanya’nın trüf mantarı ihracatında yüzde 30 kayıp yaşamasına neden oldu.

Rumen trüf mantarında %30 ihracat kaybı yaşanıyor

Hal Postası - Pandemi sürecinde restoranların kapalı kalması, Romanya’nın trüf mantarı ihracatında yüzde 30 kayıp yaşamasına neden oldu.

Pandemi sürecinde restoranların kapalı kalması, Romanya’nın trüf mantarı ihracatında yüzde 30 kayıp yaşamasına neden oldu. Rumen ihracatçılar; Belçika ve Almanya'dan bir miktar talep geldiğini ancak ihracat potansiyelini arttırmak için Birleşik Krallık pazarına girmenin elzem olduğunu belirtiyor.

Üreticilerin verdiği bilgilere göre, Romanya’da trüf mantarına erişimde bir sorun yaşanmasa da talep süreci oldukça yavaş ilerliyor. Bunun sebebi olarak da pandemi süreciyle beraber tüm dünyada turizmin olumsuz etkilenmesi, restoranlar ve diğer yiyecek içecek sektörlerinin kapalı kalması olarak gösteriliyor.

Konuyla ilgili bilgi veren yerel bir üretici, geçen yıl haftada 100 kilo trüf mantarı satarken bu yılki satışın 30-40 kiloya kadar gerilediğini belirtti.

Romanya’nın trüf mantarı ihracatında Avusturya, Almanya, Fransa, Belçika ve Hollanda öne çıksa da Rumen ihracatçılar için İngiltere pazarı büyük önem taşıyor. Ülkenin hedefi, yılda 40 ila 50 ton arasında siyah trüf mantarı ihracatı yapmak.

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler