1. HABERLER

  2. SU ÜRÜNLERİ

  3. Ruhsatsız 100 tekneye el kondu

Ruhsatsız 100 tekneye el kondu

Ege Denizi'nde yasa dışı avcılıkla mücadele eden “Reis Bey” kontrol teknesinin gerçekleştirdiği denetimlerde 165 tekneye, toplam 571 bin 485 bin lira ceza kesildi.

Ruhsatsız 100 tekneye el kondu

Hal Postası - Ege Denizi'nde yasa dışı avcılıkla mücadele eden “Reis Bey” kontrol teknesinin gerçekleştirdiği denetimlerde 165 tekneye, toplam 571 bin 485 bin lira ceza kesildi.

Ege Denizi'nde yasa dışı avcılıkla mücadele eden “Reis Bey” kontrol teknesinin denetimlerine cep telefonuyla görüntülü bağlanan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Ocak ayından itibaren Türkiye genelinde yapılan kontrollerde ruhsatsız 100 tekneye el koyduklarını açıkladı.

Her 4 yılda bir avcılık kurallarının yeni tebliğ ile belirlendiğini hatırlatan Pakdemirli, “Bu sene de yeni tebliğ ile sezon açılışını yapacağız. Yenilenen Su Ürünleri Kanunu ile balıkçıların ve bilim insanlarının görüşünü alarak hazırlanan yeni tebliğ ile sezona başlayacağız” dedi.

Uluslararası sularda 15 Temmuz'da avcılığın başladığını söyleyen Pakdemirli, Türk balıkçılara ait 200'e yakın teknenin Ege Denizi'ndeki uluslararası sularda avcılık yaptığını da söyledi.

Yeni kanun ve teknolojiler sayesinde denetimlerin çok daha etkin yapıldığını dile getiren Bakan, şunları kaydetti:

“Bu kapsamda kuralına uygun avcılık yapan balıkçılar en büyük destekçilerimiz. Onlar da balığın ve denizin hakkı korununca balıkçının da hakkının korunduğunu biliyorlar. Balıkçılık konusunda son dönemde Su Ürünleri Kanunu'nda değişiklikler yaptık. Bu alanda gerekli yasal düzenlemeler yapılması gerekiyordu. Bu yasal düzenlemeler olmasaydı elimizdeki yaptırımlar, kaçak avcılığı engelleyecek derecede değildi.”

165 TEKNEYE 571 BİN LİRA CEZA

16 metre uzunluğundaki Reis Bey teknesi, 15 kişilik mürettebatıyla 4 yıldır, Ege Denizi'nde kaçak avcılıkla mücadeleye destek sağlıyor. Tekneyle, bu yılın ilk 6 ayında, 3 bin 266 denetim gerçekleştirdi. Bu denetimlerde, 165 tekneye 571 bin 485 bin lira ceza kesildi.

Önceki ve Sonraki Haberler