1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Rize’de yetişmeyen bitkiye 16 milyon lira yatırım yapılmış

Rize’de yetişmeyen bitkiye 16 milyon lira yatırım yapılmış

Çaykur, Rize’de stevia bitkisinden şeker üretmek için proje başlattı, ancak düz arazide yetiştirilebildiği yıllar sonra anlaşılan bu bitkinin Rize’de üretilmesi için uygun alan bulunmadığı ortaya çıktı.

Rize’de yetişmeyen bitkiye 16 milyon lira yatırım yapılmış

Hal Postası - Çaykur, Rize’de stevia bitkisinden şeker üretmek için proje başlattı, ancak düz arazide yetiştirilebildiği yıllar sonra anlaşılan bu bitkinin Rize’de üretilmesi için uygun alan bulunmadığı ortaya çıktı.

KİT komisyon üyeliği döneminde Çaykur alt komisyon üyesi olarak inceleme ekibinde yer alan CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, şeker üretmek amacıyla Rize’de ekim ve dikimi için milyonluk yatırım yapılan stevia bitkisi ile ilgili çalışmaların akıbetiyle ilgili Tarım ve Orman Bakanlığı’na soru önergesi verdi.

KARADENİZ FIKRASI

Fethi Gürer’in Tarım ve Orman Bakanlığı’na yönelttiği soru önergesini yanıtlayan Bakan Pakdemirli ise, Rize’de yeterli düz arazi olmaması nedeniyle üretim yapılamadığını, ürün yetişmediği için de 16 milyon lira harcanarak kurulan tesisin işletmeye alınamadığını belirtti.

Yıllar önce başlatılan projede, üreticilere dağıtılan stevia fidelerinden geri dönüş alınamadığı, üretimi başaran bazı üreticilerin ise ticari açıdan yeterli görmedikleri bu bitkiyi yetiştiremeyeceklerini söylediği anlaşıldı. Stevia bitkisi düz ve taban arazilerde yetiştirilen bir ürün. Bu bilgiler, tesis için harcama yapıldıktan yıllar sonra anlaşıldı. Üstelik tesisin deneme üretimi bile yapamadığı ortaya çıktı.

Önceki ve Sonraki Haberler