1. HABERLER

  2. HAYVANCILIK

  3. Prof. Nazan Koluman: Kurbanlıkları market yerine üreticiden alın

Prof. Nazan Koluman: Kurbanlıkları market yerine üreticiden alın

Prof. Dr. Nazan Koluman, kurbanlık hayvanların, marketler yerine üreticiden alınması gerektiğini söyledi.

Prof. Nazan Koluman: Kurbanlıkları market yerine üreticiden alın

Hal Postası - Prof. Dr. Nazan Koluman, kurbanlık hayvanların, marketler yerine üreticiden alınması gerektiğini söyledi.

Çukurova Üniversitesi, Ziraat Fakültesi, Zootekni Bölümü’ne bağlı Hayvan Yetiştirme Anabilim dalı Başkanı Prof. Dr. Nazan Koluman, kurbanlık hayvanların, marketler yerine kayıtlı hayvan yetiştiricilerinden alınması gerektiğini söyledi.

Hem fiyatları, hem de kurbanlıkların anatomik durumları nedeniyle vatandaşları kayıtlı yetiştiricileri tercih etmeye davet eden Prof. Dr. Nazan Koluman, market zincirlerinin reklamlarında ilan edilen fiyatların çok yüksek olduğunu, değilse de hayvanın kesime uygun olmadığı anlamına geldiğini söyledi ve şunları ekledi, “Bir market reklamında Karaman Koyunu kesileceği ve size en az 16 kilo kemikli et teslim edileceği; bedelinin de 1.295 TL olacağı ilan ediliyor. Kabaca bir hesapla marketten kurbanlık olarak alacağınız 16 kilo etin size maliyeti yaklaşık 80 TL civarında olacaktır. Et fiyatı 80 lira gibi çok yüksek bir rakam değilse, 16 kilo karkas veren bir Karaman Koyununun canlı ağırlığı 35-36 kilo demektir. Bu ağırlık da maalesef bir yaşında bir koçun canlı ağırlığı değildir. Olsa olsa 6-7 aylık bir hayvanın ağırlığıdır. Yaşında olduğu iddia ediliyorsa o zaman mutlaka ya kötü beslenmiş ya da hasta bir hayvan kesilmiş demektir.” 

ASGARİ 23 KİLO KARKAS ET
Hayvanın kurbanlık olabilmesi için 1 yaşında olması gerektiğini hatırlatan Prof. Koluman, Karaman koçunun 1 yaş canlı ağırlığının yaklaşık 55-60 kilo arasında değiştiğini kaydetti ve bir yaşındaki Karaman Koyunundan alınabilecek tüm karkas ağırlığının, yaklaşık en az 23-26 kilo arasında olması gerektiğini anlattı. Nazan Koluman sözlerini şöyle tamamladı, “Buna ek olarak kelle ve diğer sakatat gibi Türk mutfağında yeri olan birçok ek parça da karkasla birlikte size verilir. Bu güzel vazifemizi yerine getirirken, konunun uzmanı olarak uyarmak istiyorum; paranızın karşılığını almanız ve daha çok ihtiyaç sahibine et ulaştırabilmeniz için kurbanlık hayvanınızı kayıtlı yetiştiricilerden alın diyorum. Allah kabul etsin.”

Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler