1. YAZARLAR

  2. İsmet Gökkaya

  3. Portakal üreticisine virüs piyangosu
İsmet Gökkaya

İsmet Gökkaya

Yazarın Tüm Yazıları >

Portakal üreticisine virüs piyangosu

Her felaket bazı zenginler doğurur. 

Dünyamızda ve ülkemizde yaşanmakta olan virüs salgınında ikinci dalga geldi. Birinci dalgada hazırlıksız yakalanmıştık. Bu ikinci dalgada gerek insanların gerekse tedarikçilerin daha hazırlıklı olduğunu söyleyebiliriz.

Virüse karşı dirençli olabilmek için bazı yiyecek ve içecekler öneriliyor. Özellikle bazı sebze ve meyvelerin öncelikle tüketilmesi isteniyor. Bunların en başında da portakal ve limon geliyor. 

Virüs salgınının ilk dalgasında portakal fiyatları 4,00 lirayla 5,00 lira arasında seyretti ki bu fiyat normal piyasa şartlarının üzerinde bir fiyattı. 

KIŞIN PORTAKAL FİYATI 8 LİRAYA ÇIKABİLİR

Şu anda tüccarlar ve büyük marketçiler portakal alımı yapıyorlar. Piyasalardan takip ederek öğrendiğimize göre portakal 3,50 lirayla 4,00 arasında fiyat buluyor. Bu demek oluyor ki portakal sezonunda virüs piyangolu portakal yiyeceğiz.

Şu an için bu fiyattan alım yapılıyorsa tezgahta 8,00 ile 10,00 lira arası bir fiyatla karşımıza çıkacak gibi görünüyor. Bu şartlarda normal gelir seviyesine sahip vatandaşlarımızın bundan nasıl etkileneceğini siz düşünün. 

Bunun için bir tavan fiyat uygulaması olabilir mi, bilemiyoruz. Sezon gelirken portakalla ilgili yaşanabileceklerden bahsettik. Gelelim şu günlerde sebzede yaşanmakta olan duruma…

SEBZE FİYATINDA SALGIN ETKİSİ GÖZLENEMİYOR

Şunu açıkça belirtelim; üreticimiz yaz dönemi ekimlerinde bu yıl kazanamadı. 

Maliyet giderlerinin bu kadar arttığı, hastalıkların geçen yıllara göre daha fazla olduğu bir dönem yaşanıyor. 1,00 TL civarında seyreden silor salata; 1,30-1,50 TL arasında seyreden domates fiyatlarıyla kazanma şansı yok. Üstelik salgın hastalıkla bol bol sebze tüketilmesi gereken, yani talebin yüksek olduğu bir dönemde fiyatlar çok düşük seyrediyor. 

Anlayabildiğimiz kadarıyla iki neden var. Birincisi talep yüksek bile olsa yaz döneminde arzın da çok yüksek olduğu gerçeğidir. İkincisi ise vatandaşın alım gücünün giderek düşmesidir. 

Hasat dönemi başlayan meyvelerden elmanın dalında 2,00 lira civarında alıcı bulduğu bir dönemde, tezgahlara yansıyacak olan fiyatların çok uçuk bir rakam olmayacağını gösteriyor. 

Ümit ederiz ki herkes meyvesini sebzesini rahatlıkla alıp, salgın hastalık sürecinde sağlıklı bir yaşam sürsün…

Önceki ve Sonraki Yazılar