1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Polonya’da elma ve yaban mersini bahar donlarından zarar gördü

Polonya’da elma ve yaban mersini bahar donlarından zarar gördü

Polonya’da yaban mersini ve elma üretimi, bahar döneminde gerçekleşen don olaylarından zarar gördü.

Polonya’da elma ve yaban mersini bahar donlarından zarar gördü

Hal Postası - Polonya’da yaban mersini ve elma üretimi, bahar döneminde gerçekleşen don olaylarından zarar gördü.

Polonya'daki elma hasadının iki ay içinde başlaması bekleniyor. Ancak bahar döneminde ülkenin güney kesimlerinde, peş peşe meydana gelen don olayları nedeniyle ürün rekoltesinde yüzde 20 ila 50 oranında düşüş bekleniyor.

Öte yandan tüketici davranışları da olaylardan etkilendi. Gerek kötü giden hava koşulları, gerekse Pandemi koşullarının istikrarsızlaştırdığı Polonya’da, tüketiciler evlerinde stok yapıyor. Bunun da etkisiyle fiyatlar ortalama yüzde 240 artmış durumda.

Kurak geçen kışın ardından Mayıs ve Haziran aylarındaki şiddetli yağışlar da tarlalarda taşkınlara neden oldu. Tarlalarını korumak için daha fazla yatırım yapmaya zorlanan üreticiler ise durumdan şikayetçi.

YABAN MERSİNİ DE ETKİLENDİ

Erken ilkbahar donları, yaban mersini hasadına da zarar verdi. Don olayları hasadın erken yapılmasına neden olurken, fiyatlar da gelişmeler doğrultusunda arttı.

Hasadı yapılan ürünlerin kalitesiyle ilgili bir endişe yok. Ancak hasadı yapılamayan %30 ila 40 kadar ürün zarar gördü. Talebin yüksek olması sebebiyle İspanya ve Portekiz’in ihracatta Polonya’nın boşluğunu doldurduğu söyleniyor.

Avrupa'nın en önemli yaban mersini üreticilerinden biri olan Polonya, Orta Doğu ve Asya ülkelerine de ihracat yapıyor. Polonya tarımında başat aktör olan Ukraynalı mevsimlik işçiler de Pandemi koşullarından dolayı gerekli iş gücünü sağlayamayınca, üreticiler büyük zorluk çekti.

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler