1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Pirinç ithalatında gümrük vergisi %30 düşürüldü

Pirinç ithalatında gümrük vergisi %30 düşürüldü

Pirinç ve çeltik çeşitlerinin ithalatında, yüzde 34 ila 45 arasında uygulanan gümrük vergisi oranları, ortalama yüzde 30 düşürüldü.

Pirinç ithalatında gümrük vergisi %30 düşürüldü

Hal Postası - Pirinç ve çeltik çeşitlerinin ithalatında, yüzde 34 ila 45 arasında uygulanan gümrük vergisi oranları, ortalama yüzde 30 düşürüldü.

3322 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı uyarınca yayımlanan İthalat Rejimine Ek Karar bugün itibarıyla yürürlüğe girdi. Karara göre, Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonları (GTİP) Listesi’nde 10. Fasıl’da yer alan tarım ürünlerinde yüzde 5 ila yüzde 15 arasında gümrük vergisi uygulanacak. Yeni oranlar 30 Nisan 2021 tarihine kadar geçerli olacak.

GTİP listesinde 10. Fasıl’da pirinç ve çeltik çeşitleri bulunuyor. Kararla birlikte; bazı pirinç çeşitlerinde yüzde 36 olan gümrük vergisi yüzde 10’a; bazı çeltik çeşitlerinde ise yüzde 34 olan gümrük vergisi yüzde 5’e düşürüldü. Gümrük vergisinin yüzde 45 uygulandığı çeşitlerde ise oran, yüzde 15’e inmiş oldu.

Buna göre; Güney Kore, Kosova, Singapur, Gürcistan, Malezya, Avrupa Birliği üyesi ülkeler, İzlanda, Lihtenştayn, Norveç, İsviçre, Endonezya, İran, Nijerya, Pakistan ve Faroe Adaları ile Cumhurbaşkanlığı Kararı’na dahil edilen diğer ülkelere, pirinç ve çeltik ithalatında yüzde 5 ila 15 arasında gümrük vergisi uygulanacak. Bosna Hersek ise gümrük vergisinden muaf tutuldu.

Önceki ve Sonraki Haberler