1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Peyzaj Mimarları: 20 yıldır peyzajı koruyoruz

Peyzaj Mimarları: 20 yıldır peyzajı koruyoruz

Peyzaj Mimarları: 20 yıldır peyzajları dönüştüren güç ve baskıların yönetilmesi için öğrenci yetiştiriyoruz.

Peyzaj Mimarları: 20 yıldır peyzajı koruyoruz

Hal Postası - Peyzaj Mimarları: 20 yıldır peyzajları dönüştüren güç ve baskıların yönetilmesi için öğrenci yetiştiriyoruz.

Peyzaj Mimarları Bölüm Başkanları Konseyi, 20 Ekim Uluslararası Peyzaj Günü vesilesiyle bir basın açıklaması yayımladı. Açıklamada, 20 yıldır peyzajları dönüştüren güç ve baskıların yönetilmesi adına öğrenci yetiştirildiği vurgulandı.

Konsey, Avrupa Peyzaj Sözleşmesi’nin Türkiye’de uygulanmasına ilişkin basın açıklamasında, sözleşmenin 20 Ekim 2000 tarihinde imzaya açıldığını ve Türkiye’de de aynı tarihte imzalandığını belirtti.

Avrupa Peyzaj Sözleşmesi, sözleşmeye taraf ülkelerin tüm bölge ve alanlarına uygulanıyor ve doğal, kentsel gelişme alanlarını kapsıyor. Sözleşmede ayrıca, ülkelerdeki iyi durumdaki peyzajların korunmasının önemine vurgu yapıldığı kadar bozulmuş ve sıradan peyzajların da iyileştirilmesine dikkat çekiliyor.

peyzaj.jpg

42 LİSANS BÖLÜMÜNDE PEYZAJ EĞİTİMİ

Basın açıklamasında; 2020 yılı itibarıyla Türkiye’de 42 lisans bölümünde Peyzaj Mimarlığı alanında eğitim ve öğretim faaliyetlerine devam edildiği ifade edildi.

Peyzaj Mimarları Bölüm Başkanları Konseyi, bu 20 yıllık süreçteki icraatlarını ise; toplumun, özel örgütlerin ve kamu makamlarının peyzajların değeri, rolü ve bunlarda yapılan değişiklikler konusunda bilinç düzeyinin yükseltilmesi; peyzaj politikası, peyzaj korunması, yönetimi ve planlaması konularında eğitim verilmesi başlıklarıyla öne çıkardı.

SEKTÖREL POLİTİKALARDA PEYZAJ BÜTÜNLEŞMESİ

Konsey, 4. Uluslararası Peyzaj gününün bu yıl Sektörel Politikalarda Peyzaj Bütünleşmesi mesajıyla kutlandığını; Peyzaj Günü'nün temel amacının, peyzajların kültürel mirasın, kimliğin, refahın ve yaşam ortamının kalitesinin ayrılmaz bir parçası olarak önemini vurguladığını belirtti.

Bu çerçevede öğrenci yetiştirmenin önemine de değinen Konsey, Türkiye peyzajlarının belirlenmesinde; peyzajları dönüştüren güç ve baskıların yönetilmesinde; peyzajın, bölgesel ve şehir planlama politikalarına ve kültürel, çevresel, tarımsal, sosyal ve ekonomik politikalarına katılmasına uygun araçların geliştirilmesi konularında donanımlı peyzaj mimarları yetiştirildiğinin altını çizdi.

Önceki ve Sonraki Haberler