1. HABERLER

  2. SEBZE

  3. Patateste hüsran: maliyet 90 kuruş, fiyatı 65 kuruş

Patateste hüsran: maliyet 90 kuruş, fiyatı 65 kuruş

İhracat yasakları kaldırılsa bile pazar devamlılığı kaybedilince pazar da kaybediliyor. Maliyeti 90 kuruşa ulaşan patatesin fiyatı 65 kuruşa kadar düştü. 

Patateste hüsran: maliyet 90 kuruş, fiyatı 65 kuruş

Hal Postası - İhracat yasakları kaldırılsa bile pazar devamlılığı kaybedilince pazar da kaybediliyor. Maliyeti 90 kuruşa ulaşan patatesin fiyatı 65 kuruşa kadar düştü. 

Fiyat artışlarına karşı dönem dönem ihracat yasağına takılan patatesin fiyatı iç piyasada yükselmedi ama dış pazarlarda devamlılık sağlayamayan ihracatçı, mevcut bağlantılarını kaybetti. Yurtiçinde turistik tesislerin boş olması, restoranların kapalı olması veya yarı kapasitede çalışması ve üstelik rekoltenin de uzun süreden beri ilk defa 5 milyon tonun üzerine çıkması patates fiyatlarının 65 kuruşa kadar düşmesine neden oldu. 

PAZARLAMA SORUNLARI VE YÜKSEK REKOLTE FİYATI DÜŞÜRDÜ

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Başkanı Şemsi Bayraktar, patatesteki pazarlama sorunlarının acilen çözüme kavuşturulması ve ihracat olanaklarının geliştirilmesi gerektiğini söyledi. 

Patates ihracatına, Ticaret Bakanlığı tarafından 07 Ocak 2020 tarihinde sınırlama getirildiğini hatırlatan Bayraktar, “İhracata getirilen kısıtlama kaldırılsa da pazarların kaybedilmesine neden olmuştur” ifadelerini kullandı ve sözlerini şöyle sürdürdü, “Pazarların kaybedilmesinin yanı sıra koronavirüsle mücadele kapsamında alınan tedbirler nedeniyle lokanta ve otellerin önceleri kapalı olması sonrasında ise tam kapasite çalışmaması, yurtların kapalı olması, kurum yemekhanelerinin kısıtlı çalışması patateste pazarlama sorunlarına yol açtı. Üstelik bu sene rekolte beklentisi 5 milyon 200 bin tona çıktı. Düşen fiyatlar nedeniyle kışlık patates hasadı buruk başlamıştır.”

ŞEMSİ BAYRAKTAR: DEVLET ALIM YAPSIN

Şemsi Bayraktar sorunun çözümü için devlet kuruluşlarının makul bir fiyatla alım yaparak sorunu çözebileceklerini söyledi. Bayraktar bu çağrısını “Türkşeker, Atatürk Orman Çiftliği, Tarım Kredi Kooperatifleri acilen piyasaya girmeli, doğrudan üreticiden maliyeti kurtaracak bir fiyatla alım yapmalıdır” diyerek dile getirdi. 

Bayraktar devlet kuruluşlarında hastanelerde ve Milli Savunma Bakanlığı ile bağlı kuruluşların menülerinde patatese daha fazla yer verilmesi gerektiğini kaydetti ve belediyelerin de patates alımı yaparak sosyal yardımlar kapsamında dağıtılan ürünlere patates, de eklemelerini istedi. 

Önceki ve Sonraki Haberler