1. HABERLER

  2. MEYVE

  3. Passiflora üretimi için ortak aranıyor

Passiflora üretimi için ortak aranıyor

Passiflora Fidecilik, tropik meyve yatırımı yapmak isteyenlere kendi ürettiği fideleri satmaya başladı. Şirket, büyük arazisi bulunanları ücretsiz fide karşılığı 1/3 payla ortak passiflora üretmeye çağırıyor.

Passiflora üretimi için ortak aranıyor

Hal Postası - Passiflora Fidecilik, tropik meyve yatırımı yapmak isteyenlere kendi ürettiği fideleri satmaya başladı. Şirket, büyük arazisi bulunanları ücretsiz fide karşılığı 1/3 payla ortak passiflora üretmeye çağırıyor.

DÜNYA Gazetesi Türkiye’nin önde gelen tarım merkezlerinden Antalya’da, tropikal meyvelerden passiflorayı ele alan bir haber yayınladı. Habere göre Antalya halen yaklaşık 42 çeşit tropikal meyvenin, gerek deneme gerekse ticari amaçlı üretimine ev sahipliği yapıyor. Son yılların gözde ürünleri arasında yer alan mangodan sonra bu kez doğal antidepressan kabul edilen ve kilosu şu günlerde 200 lira ve üzeri fiyattan satılan passion fruit (passiflora) revaçta.

EZİCİ YAYILMASINA ÖN AYAK OLUYOR

Bu ürünün yayılmasına ön ayak olan isim ise girişimci Mustafa Ezici. Tropik meyve yetiştiriciliği yapmak isteyen üreticilere danışmanlık yaptıklarını anlatan Ezici “Pasifflora Fidecilik olarak bu meyvenin fidesini üretmeye başladık. Yaklaşık 3 milyona yakın fide üreteceğiz. Bunun 500 bini için Tarım Bakanlığı’ndan izin aldık ve ürettik, tanesini 50 TL’den satışa sunduk” dedi

YERLİ PASSİFLORA RAFLARDA

Mustafa Ezici’nin verdiği bilgiye göre passiflora dönümde yılda 5-6 ton meyve verebiliyor. Yılda iki kez ürün hasat ediliyor. Birincisi Ocak-Mart döneminde, ikincisi ise Haziran-Eylül döneminde. Ağaç başına 20-25 kilogram ürün alınabiliyor. Passiflora fidesi ve meyvesi satışı için Türkiye’de büyük bir ulusal marketle prensipte anlaşmaya vardıklarını anlatan Ezici, yakında hem meyvenin hem de fidelerin raflarda yerini alacağını kaydetti.

ALANYA’DA 100 DÖNÜME DİKİM YAPIYOR

Passiflora pazarının gelişmesi için bir yandan fidan satışına ağırlık verirken bir yandan da kendilerinin üretime dönük yatırımlar yaptıklarını anlatan Mustafa Ezici “Alanya’da 100 dönümlük yer kiraladık. Oraya yetişkin fidanları dikiyoruz. Kendi ürettiğimiz fidanları da dikeceğiz. İlk yerli passiflora meyvelerimizi 2021 başında hasat edeceğiz” diye konuştu.

EZİCİ’DEN ARAZİSİ OLANA ORTAKLIK ÇAĞRISI

Passiflora üretimine yönelik yatırımların artması için farklı iş modelleri üzerinde de kafa yorduklarını anlatan Ezici, büyük arazisi bulunan üreticilerle ortak üretim yatırımına açık olduklarını söyledi. Mustafa Ezici, “Fidan bizden, arazi ve dönüm başına 10 bin TL’lik yatırım harcaması onlardan. Cironun üçte biri bizim, üçte ikisi üreticinin. Altı yıllık anlaşmayla işbirliği yapmaya hazırız” dedi.

ÇİÇEK SERALARINA PASSİFLORA ÖNERİSİ

Mustafa Ezici, Türkiye’de önümüzdeki dönemde ciddi bir pasifflora yatırımı yapılacağını düşünüyor. Şu an Antalya Bölgesi’nde yüzlerce seracı çiftçi ile de görüştüğünü ifade eden Ezici, “Kesme çiçekçilik bitme noktasında. Seralar boş, ihracat yapamıyorlar. Pek çok sera sahibi alternatif olarak bunu ekmeyi düşünüyor. Bu işte ciddi para var. Muzdan daha hızlı paraya çevirebilirsiniz. Hastalığı yok. Kimyasal ilaç vermiyorsunuz. Kara gübre ile ürün fışkırıyor” dedi.

TÜRKİYE’NİN AROMASI TROPİK MEYVELERDE

Türkiye’nin iklim ve toprak yapısı itibariyle tropik meyve yetiştiriciliği açısından avantajlı bir konuma sahip olduğunu ifade eden Mustafa Ezici “Mango, avokado, passion fruit gibi birçok tropik meyve, Güney Amerika’dan ya da Uzak Doğu’dan Hollanda’ya oradan da tüm Avrupa’ya ve Türkiye’ye yayılıyor. İthal edilen bu meyvelerin tadı çok iyi değil çünkü aromaları eksik, yetersiz. Oysa aynı ürünleri Türkiye’de üretirseniz tatları çok güzel oluyor” dedi.

PASSION FRUIT İLE DÖNÜM BAŞI 100 BİN TL KAZANÇ

Akdeniz kıyılarında mikro kliması tropik meyve yetiştirmeye çok uygun araziler bulunduğunu kaydeden Mustafa Ezici, bu alana yatırım yapanın kazançlı çıkacağı konusunda oldukça iddialı:

“Passiflora üretiminden dönüm başına 100 bin TL para kazanılabilir. Tropik meyvelerden para kazanmak isteyen üreticiler cesur davranmalı. Buna ben cesaret ettim ve pişman da değilim. Daha önce mangoda bunu başardım. Şimdi de passiflora’da başaracağım.”

Önceki ve Sonraki Haberler