1. HABERLER

  2. SOFRA

  3. Pandemi tarımda belirsizlik yaratıyor

Pandemi tarımda belirsizlik yaratıyor

OECD-FAO Tarımsal Görünüm 2020-2029 Ortak Raporu’na göre, önümüzdeki on yılda gıdada arz büyümesi talep büyümesini geride bırakacak.

Pandemi tarımda belirsizlik yaratıyor

Hal Postası - OECD-FAO Tarımsal Görünüm 2020-2029 Ortak Raporu’na göre, önümüzdeki on yılda gıdada arz büyümesi talep büyümesini geride bırakacak.

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) ve BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) işbirliğiyle hazırlanan Tarımsal Görünüm 2020-2029 Raporu, açıklandı.

Rapor’da, COVID-19’la mücadelenin işgücü piyasalarında, tarımsal üretimde, gıda işleme, nakliye ve lojistikte yarattığı olumsuzluklar öne çıkarken, potansiyel darboğazların yanı sıra gıda talebindeki değişimlerle birlikte, küresel gıda tedarik zincirlerinde benzeri görülmemiş belirsizliklere neden olduğu vurgulanıyor. 

Pandemi döneminde orta vadeli tarımsal tahminler için belirsizliklerin arttığını belirten Rapor’a göre, pandeminin önümüzdeki birkaç yıl içinde talebi azaltması ve gıda güvencesini daha da zayıflatması olası görünüyor. 

2020-2029 TARIMSAL GÖRÜNÜM RAPORU
OECD-FAO Ortak Raporu’nda, önümüzdeki on yıl boyunca gıda arzındaki büyümenin talep büyümesini geride bırakacağı ve çoğu emtia için reel fiyatların mevcut seviyelerinde veya daha altında kalmasına neden olacağı öngörülüyor. Bu durumun da fiyatlarda dalgalı bir seyir yaratacağı düşünülüyor.

Kişi başına ortalama gıda bulunabilirliği değerinin, 2029 yılına kadar 3.000 kcal/gün ve 85 gr/gün proteine ulaşacağı tahmin edilen Rapor’da, ticaret kısıtlamalarının gıda güvenliği için bir reçete olmadığına işaret ediliyor.

Aynı zamanda, salgın nedeniyle düşük gelirli ülkelerde ve hanelerde harcanabilir gelirlerdeki azalışın, ilk yıllarda talebi azaltması ve gıda güvencesini daha da zayıflatması mümkün görünüyor. Rapor’a göre, hükümetler işgücü sıkıntısı gibi acil ihtiyaçları ele alan dengeli tarım politikaları oluşturmak için tarım sektörüne yönelik uygun koşullar yaratmak zorunda.

BESLENMEDE HAYVANSAL ÜRÜNLER ÖNE ÇIKACAK
Beslenmede talebin hayvansal ürünlere kaymasının, temel gıda ürünlerinin payını 2029 yılına kadar tüm gelir grupları içinde azaltacağı tahmin ediliyor. Özellikle, orta gelirli ülkelerdeki tüketicilerin ek gelirlerini beslenme ürünlerini daha yüksek değerli ürünlere kaydıracağı öngörülüyor. 

TARIMDA İYİLEŞTİRME ŞART
Önümüzdeki on yılda küresel mahsul üretim büyümesinin yaklaşık yüzde 85’inin, üretim teknolojisine yapılan yatırımlar ve daha iyi ekim uygulamaları gibi iyileştirmelerinden kaynaklanması bekleniyor. 

OECD-FAO Ortak Raporu, belirsizlikler karşısında üretken, esnek ve sürdürülebilir gıda sistemleri oluşturmak için sürekli yatırım ihtiyacının altını çiziyor.

Rapor’da ayrıca, Pandemi sürecinin yarattığı zorluklar dışında, Doğu Afrika ve Asya’daki çekirge istilası, Afrika domuz ateşinin yayılmaya devam etmesi, daha sık karşılaşılan iklim olayları ve uluslararası sermayenin ticari gerilimleri de ön plana çıkıyor.

Önceki ve Sonraki Haberler