1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Pandemi Günlerinde Tarım eğitimlerinin ilkine 1.800 kişi katıldı

Pandemi Günlerinde Tarım eğitimlerinin ilkine 1.800 kişi katıldı

ATB ile Tarım ve Orman Müdürlüğü arasında imzalanan Tarımsal Eğitimde İşbirliği Protokolü çerçevesinde, Pandemi Günlerinde Tarım Eğitim Programı başladı. İlk eğitime 1.800 kişi katıldı.

Pandemi Günlerinde Tarım eğitimlerinin ilkine 1.800 kişi katıldı

Hal Postası - ATB ile Tarım ve Orman Müdürlüğü arasında imzalanan Tarımsal Eğitimde İşbirliği Protokolü çerçevesinde, Pandemi Günlerinde Tarım Eğitim Programı başladı. İlk eğitime 1.800 kişi katıldı.

Antalya Ticaret Borsası (ATB) ile Tarım ve Orman Müdürlüğü arasında imzalanan Tarımsal Eğitimde İşbirliği Protokolü çerçevesinde, Pandemi Günlerinde Tarım Eğitim Programı başladı. Tarımsal eğitimin pandemi döneminde de devam etmesi amacıyla hayata geçirilen online programın ilkini safran ve ekinezya eğitimleri oluşturdu. Eğitimi 1.800 kişi takip etti.

İlk derse katılan ATB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, tarımsal üretimin kalitesini arttırmak için bilimsel eğitime ihtiyaç olduğunu vurguladı. Çandır, pandemi döneminde tarımsal eğitimin aksamaması için Antalya Tarım ve Orman Müdürlüğü işbirliğiyle programı hayata geçirdiklerini söylerken, eğitim programları ile tarımı bilimsel temellere oturtmayı hedeflediklerini anlattı. Gelen talepler doğrultusunda düzenlenen eğitimlerin ücretsiz olduğunu belirten Çandır, katılımcılara gösterdikleri ilgi nedeniyle teşekkür etti.

SAFRANIN KİLOSU 20 BİN TL’DEN BAŞLIYOR

Protokol çerçevesinde ilk eğitim tıbbi aromatik bitki yetiştiriciliği konusunda verildi. Kastamonu Üniversitesi Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Kerim Güney, derste katılımcılara safran ve ekinezya yetiştiriciliğini anlattı. Güney, safranın yapısı, yetiştiriciliği ve ticareti hakkında katılımcılara bilgi verdi. 4 bin 500 yıldır baharat olarak kullanılan safranın kozmetikten boyaya, yemekten ilaç endüstrisine kadar pek çok alanda değerlendirildiğini belirten Güney, yetiştirildiği bölge ve kalitesine göre safranın kilogram fiyatının 20 bin ila 80 bin TL arasında değiştiğine dikkat çekti.

Eğitim programları tıbbi nane, İzmir kekiği, kompost yapımı ve biyogaz gibi konularla devam edecek.

Önceki ve Sonraki Haberler