1. HABERLER

  2. SANAYİ

  3. Pamuk desteği hala açıklanmadı: Üretici 1,5 lira bekliyor

Pamuk desteği hala açıklanmadı: Üretici 1,5 lira bekliyor

Pamuk üreticisi, 2020 yılı hasadı için en az 1,5 lira prim desteği bekliyor. Ancak hasat zamanı gelmesine rağmen 2020 yılı destekleri hala açıklanmadı. 

Pamuk desteği hala açıklanmadı: Üretici 1,5 lira bekliyor

Hal Postası - Pamuk üreticisi, 2020 yılı hasadı için en az 1,5 lira prim desteği bekliyor. Ancak 2020 yılı destekleri henüz açıklanmadı. 

Ekiliş alanı son 20 yılda yüzde 27 daralarak 4 milyon 778 bin dekara gerileyen pamuğun 2020 yılı destek prim tutarı henüz açıklanmadı. Üretici asgari 1,5 lira prim bekliyor. 

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, pamukta üretimin düştüğünü ve üretim artışının da üreticinin desteklenmesine bağlı olduğunu söyledi.

Bayraktar, pamuğun, yüksek katma değer sağlayan bir tarım ürünü olması; üretim, istihdam ve ihracat açısından lokomotif sektör konumunda olan tekstil ve konfeksiyon sektörü için temel girdi niteliğinde olması; doğrudan veya dolaylı şekilde milyonlarca insana istihdam sağlaması nedeniyle stratejik bir önem arz ettiğini hatırlattı.

Şemsi Bayraktar açıklamasında, “2000 yılında 6 milyon 541 bin dekar olan ekim alanı, son 20 yılda hızla daralarak 2019 yılında yüzde 27 azalmayla 4 milyon
778 bin dekara kadar gerilemiştir. Bu dönemde üretim ise 2 milyon 260 bin tondan 2 milyon 200 bin tona düşmüştür. Ekim alanlarında yaşanan yüzde 27 oranındaki düşüşe rağmen üretimdeki azalışın çok az olması, verim artışından kaynaklanmaktadır” dedi.

2019’DA PAMUK İTHALATINA 1,6 MİLYAR DOLAR ÖDENDİ

Türkiye’de, pamuk üretiminin tüketimi karşılama oranının yüzde 60’ta kaldığını belirten Bayraktar, üretimdeki bu açığın ithalatla karşılandığına işaret etti. 2019 yılında yaklaşık 935 bin ton lif pamuk ithalatına 1,6 milyar dolar döviz ödendiğini belirten Bayraktar, üreticinin desteklenmesi talebinde bulundu.

PAMUKTA PRİM DESTEĞİ EN AZ 1,5 TL OLMALI

Pamuk üreticilerinin fiyat konusundaki belirsizlik nedeniyle tedirginlik yaşadığını ifade eden Bayraktar, 2017 yılından itibaren 0,80 TL/kg olan prim desteğinin 1,5 TL/kg’a yükseltilmesini istedi. Bayraktar ayrıca, primde dekar başına 500 kilogramlık verim üst sınırı uygulamasının kaldırılmasını; özellikle gübre, ilaç, elektrik gibi girdi fiyatları ve sulama ücretlerinin makul düzeylere çekilmesini; pamuğa, gümrük birliğinde tarım ürünleri kapsamına alınarak ithali için gümrük vergisi konmasını talep etti.

SANAYİCİ TEDBİR OLARAK İTHALATA YÖNELDİ

Söke Ticaret Borsası Başkanı Ahmet Nejat Sağel ise, pamuk ithalatının Türk pamuğunun fiyatını düşürdüğünü belirterek, sanayicinin ithal pamuk olunca kaç para olduğunu bakmadan ithal ettiğini söyledi.

PRİM TUTARI İŞ BİTTİKTEN SONRA MI AÇIKLANACAK?

Ahmet Nejat Sağel, Türk pamuğunun sanayici için daha ön planda olması gerekirken yerli pamuğun daha ucuza alınması gerektiğine dair bir algı oluştuğunu kaydetti.

2020 Nisan ayında üreticinin ektiği pamuğun destek miktarlarının henüz açıklanmadığının altını çizen Sağel, destek ödeme açıklamalarının hiç bu kadar gecikmediğini vurguladı. 

KÜTLÜ PAMUK HAVZA BAZLI DESTEK KAPSAMINDAN ÇIKARILMIŞTI

Destek tutarlarının geç açıklanması, çiftçinin ne yetiştireceğine dair karar verme sürecini geciktiriyor ve sezon planlaması yapmasına engel oluyor. 

Bu sene 280 bin çiftçi ÇKS kaydı yaptırmadı ve bunların büyük çoğunluğu üretimden çıktılar. Bu gelişmenin altında çeşitli ürünlerin destek tutarları ile biyolojik mücadele gibi uygulamaların destek tutarlarının, iş işten geçtikten sonra açıklanması veya henüz hiç açıklanmamış olması yatıyor. 

Kütlü pamuk, geçtiğimiz Mayıs ayında Türkiye Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeli kapsamından çıkarılmış; 2019 yılına ilişkin desteklemeler de bu karardan etkilenmişti. Aynı kararla kütlü pamuk fark ödemesi desteğinin 500kg/da üzerinden ödenmesine de karar verilmişti. 

Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler