1. HABERLER

  2. SANAYİ

  3. Özgür Ateş: Mikrobiyal zenginliğimizin mevzuat ihtiyacı giderilmeli

Özgür Ateş: Mikrobiyal zenginliğimizin mevzuat ihtiyacı giderilmeli

BİOTED Başkanı Özgür Ateş, Türkiye’nin zengin mikrobiyal gen kaynaklarına sahip olduğunu söyledi ve yerli mikrobiyal ürünlerin mevzuat ihtiyacının artık giderilmesi gerektiğini belirtti. 

Özgür Ateş: Mikrobiyal zenginliğimizin mevzuat ihtiyacı giderilmeli

Hal Postası - BİOTED Başkanı Özgür Ateş, Türkiye’nin zengin mikrobiyal gen kaynaklarına sahip olduğunu söyledi ve yerli mikrobiyal ürünlerin mevzuat ihtiyacının artık giderilmesi gerektiğini belirtti. 

Online olarak düzenlenen Bitki Sağlığında Dost Mikroorganizmalar Çalıştayı’nda bir sunum yapan Biyolojik ve Biyoteknik Mücadele Ürünleri Üreticileri ve Tedarikçileri Derneği (BİOTED) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Özgür Ateş, mikrobiyal ürünler açısından Türkiye’de yerel kaynakların zenginliğinin farkında olduklarını bildirdi ve yerli preparatların artık kullanılmaya başlaması gerektiğini söyledi. 

MEVZUAT YETMEDİĞİ İÇİN İTHALAT ÖNE ÇIKIYOR

Sunumunda biyolojik mücadelede mikrobiyal bitki koruma ürünlerinin önemini vurgulayan Özgür Ateş, yerli mikrobiyal izolatların raflarda yerini almasını beklediklerini anlattı. Ateş şöyle konuştu, “Mikrobiyal ürünler konusunda gerek ruhsatlandırma, gerekse ArGe süreçlerine ilişkin mevzuatımız henüz yeterince olgunlaşmış durumda değil. Mevzuat yeterli olmadığı için de yerli preparatlar geliştirilse bile ticari olarak kullanımı mümkün olmuyor. O nedenle de ithalat ön plana çıkıyor. Biz yerel kaynakların zenginliğini biliyoruz ve yerli preparatların artık raflarda yerini alması gerektiğine inanıyoruz.” 

BİYOLOJİK MÜCADELE KİMYASAL PAZARINDAN PAY ALACAK

Dünyada biyolojik mücadele ürünleri pazarının 4 ila 5 milyar dolar düzeyinde olduğunu belirten Ahmet Özgür Ateş, 2025 yılında bu rakamın 11 milyar dolara çıkmasının beklendiğini kaydetti ve “Kimyasal ürünlerin pazarı yaklaşık 60 milyar dolar seviyesinde. Dünyada biyolojik mücadele ürünlerine hızlı bir yönelim var. Bu yönelim böyle devam ederse, biyolojik mücadele ürünlerinin 2050 yılı itibarıyla, bu pazarın %50’si kadarını alacağı öngörülüyor. 

İSPANYA ÖRNEĞİ: BİR YILDA 15 KAT PAZAR BÜYÜMESİ

Biyolojik mücadelenin yaygınlaşmasıyla ilgili İspanya örneğini veren Özgür Ateş, İspanya’da pazarın bir yılda 15 kat büyüdüğünü söyledi ve şunları ekledi, “Türkiye’de örtüaltında 13.000 dekarda kullanım alanı bulan biyoplojik mücadele ürünleri, açık alanda da nar ve narenciye başta olmak üzere yavaş yavaş yaygınlaşıyor. Ama bu süreç İspanya örneğinde bir yılda geçildi. İspanya’da 2014 yılı itibarıyla biyolojik mücadele yapılan arazi genişliği 300.000 dekara ulaşmış durumda. Biberde %100 biyolojik çalışıyorlar. Domateste de %80’lere ulaştılar. Dolayısıyla bizim daha alacak çok mesafemiz, yapacak çok işimiz var. Biyolojik mücadele dünyada artık prestijli bir fenomen halindedir. Ülkelerin gelişmişlik düzeyiyle ilgili bir göstergedir.” 

Erdem Güner / Hal Postası

Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler