1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Özbekistan’la 6 başlıkta tarım işbirliği yapılacak

Özbekistan’la 6 başlıkta tarım işbirliği yapılacak

Türkiye, Özbekistan ile tarım, ormancılık ve hayvancılık alanlarını kapsayan 6 başlıkta işbirliği yapacak.

Özbekistan’la 6 başlıkta tarım işbirliği yapılacak

Hal Postası - Türkiye, Özbekistan ile tarım, ormancılık ve hayvancılık alanlarını kapsayan 6 başlıkta işbirliği yapacak.

3288 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı uyarınca, Türkiye Özbekistan Hükümetlerarası Karma Ekonomik Komisyon Beşinci Dönem Toplantısı Protokolü Çerçevesinde Hazırlanan Eylem Planı’na İlişkin Mutabakat Zaptı, onaylandı.

61 başlık içeren Mutabakat Zaptı, 19 Şubat 2020’de imzalanmıştı. Buna göre, Türkiye ile Özbekistan arasında tarım, ormancılık ve hayvancılık alanlarını kapsayan 6 başlıkta işbirliği yapılacak.

TARIM YÜRÜTME KOMİTESİ TOPLANTISI

Başlıklardan ilkini, tarım alanında ikili ilişkileri güçlendirmek amacıyla 2020 yılı Mayıs ayı içinde Taşkent’te yapılacak 3. Dönem Tarım Yürütme Komitesi Toplantısı oluşturuyor.

HAYVANCILIKTA TEKNİK DESTEK VERİLECEK

Mutabakat Zaptı çerçevesinde; Türkiye’deki tarımsal üretici örgütlerin Özbekistan’daki muadilleri olan TİKA organizasyonlarına teknik destek sağlanacak. Ayrıca, Özbekistan’daki hayvanların tanımlanması, kimliklendirilmesi, küpelenmesi, soy kütüğü ve döl kontrolü ile hayvancılık işletmelerinin kurulmasına yönelik işbirliği yapılacak.

Kanatlı hayvan ve arıcılık ile bitkisel üretim ve tohumculuk alanlarında ticari ve teknik işbirliğinin yanı sıra, uzman eğitimi de verilecek. Bunun yanında, iki ülke arasındaki tarımsal yatırımların geliştirilmesi; bahçecilik, fide yetiştiriciliği ve tarım alanındaki araştırma enstitüleri arasında işbirliğinin güçlendirilmesi; kırsal kalkınmada kazancın arttırılması ve su tasarruf sistemlerinin kurulabilmesi için verilecek devlet destekleri de mutabakat maddeleri arasında yer alıyor.

CACFISH ANLAŞMASINA ÖZBEKİSTAN DA DAHİL EDİLECEK

İki ülke, çalışmaları devam eden Balıkçılık Alanında İşbirliği Anlaşması sürecini hızlandırma kararı aldı. Ayrıca; Orta Asya ve Kafkasya ülkeleri arasında, su ürünleriyle ilgili mevcut deneyimlerin paylaşımı ve doğal su kaynaklarının sürdürülebilir kullanımına yönelik ortak bir mekanizma olarak kurulan Orta Asya ve Kafkasya Bölgesel Balıkçılık ve Su Ürünleri Yetiştiriciliği Komisyonu (CACFish) Anlaşması'nın Özbekistan tarafından da imzalanarak Komisyona üye olması teklif edilecek.

Balıkçılık alanında ortak projeler yürütmenin yanı sıra, Özbekbaliqsanoat Birliği ile Türkiye Balıkçılık Araştırma Enstitüsü ve Türkiye Trabzon Balıkçılık Enstitüsü arasında işbirliği tesis edilecek.

SU KAYNAKLARININ KULLANIMI KONUSUNDA TECRÜBE PAYLAŞIMI

Arazi ıslahı, toprak ve su kaynaklarının doğru kullanımı kapsamında toprak analizleri, gübre çeşitleri ve gübreleme teknikleri, sulama sistemlerinde yenilikçi sistemlerin uygulanmasında karşılıklı tecrübe paylaşımı yapılacak.

BİTKİ KARANTİNASINDA İŞBİRLİĞİ

Bitki Koruma ve Bitki Karantinası Alanında İşbirliği Anlaşması’nın imzalanmasına ilişkin taslak metin üzerinde çalışmalar hızlandırılarak, anlaşma imzaya hazır hale getirilecek.

YANGINLA MÜCADELE EĞİTİMİ

Türkiye ile Özbekistan arasında imzalanmış olan Ormancılık Alanında İşbirliği Anlaşması uyarınca; ağaçlandırma ve fidan yetiştiriciliği ile ilgili eğitim ve yangınla mücadele konusunda ortak çalışmalar da Mutabakat Zaptı kapsamına alındı.

Önceki ve Sonraki Haberler