1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Otoyol uğruna 5 bin dönüm meyve bahçesi yok olacak!

Otoyol uğruna 5 bin dönüm meyve bahçesi yok olacak!

16 Kasım’da temeli atılan Aydın-Denizli otoyolu, yapımıyla birlikte 5 bin dönüm meyve bahçesini de yok edecek.

Otoyol uğruna 5 bin dönüm meyve bahçesi yok olacak!

Hal Postası - 16 Kasım’da temeli atılan Aydın-Denizli otoyolu, yapımıyla birlikte 5 bin dönüm meyve bahçesini de yok edecek.

Dünya Gazetesi'nden Osman Nuri Boyacı’nın sorularını yanıtlayan Denizli Ziraat Odaları Koordinatör Başkanı Hamdi Gemici, 16 Kasım’da temeli atılan Aydın-Denizli otoyolunun, sadece mikroklima özelliği taşıyan Pamukkale Ovası’nda 5 bin dönüm meyve bahçesini yok edeceğini söyledi. 163 kilometre uzunluğundaki Aydın-Denizli otoyolu, bölgede, İzmir-Antalya arasındaki kesintisiz ulaşımın ikinci etabını oluşturacak.

Otoyolun inşaatıyla beraber kamulaştırmaların da başlaması, yolun geçeceği güzergahta arazileri bulunan üreticilerin tepkisini çekti. Bölgedeki arazi sahipleri, kamulaştırmadan haberdar olmadıklarını, yolun tarım arazilerinden geçtiğini belirtti. Çiftçiler ayrıca, belirlenen kamulaştırma bedellerinin de düşük olduğunu ifade etti.

YILLIK KAYIP 6 MİLYON LİRA

Gemici; otoyol güzergahında bulunan Pamukkale Ovası’nda nar, ayva, erik ve şeftali ağaçlarının olduğunu ve bu meyve bahçelerinin 5 bin dönüme yayıldığını söyledi. Gemici, bölgenin Türkiye’de mikroklima özelliği olan 7 ovadan biri olduğunu vurgularken, Denizli tarımının yıllık kaybının 6 milyon TL’yi bulacağını belirtti.

Otoyolun geçeceği güzergahta; iyi tarım uygulamalarıyla üretilen ve GAP sertifikasına sahip birçok meyve bahçesi bulunuyor. Binlerce ağacın kesilecek olması ise, çoğunluğu ihraç edilen yıllık 20 bin ton meyvenin de kaybı anlamına geliyor.

Önceki ve Sonraki Haberler