1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Örtüaltı üretime 400 lira biyolojik mücadelede desteği

Örtüaltı üretime 400 lira biyolojik mücadelede desteği

Bitkisel üretimde biyolojik veya biyoteknik mücadele destekleri kapsamında, en düşük destek zeytin üreticilerine geldi.

Örtüaltı üretime 400 lira biyolojik mücadelede desteği

Hal Postası - Bitkisel üretimde biyolojik veya biyoteknik mücadele destekleri kapsamında, en düşük destek zeytin üreticilerine geldi.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yayımlanan Bitkisel Üretimde Biyolojik Ve/Veya Biyoteknik Mücadele Destekleme Ödemesi Uygulama Tebliği, bugün itibarıyla yürürlüğe girdi.

Tebliğ; bitkisel üretimde kimyasal mücadele yerine alternatif mücadele tekniklerinin uygulanmasıyla kimyasal ilaç kullanımının azaltılması, insan sağlığının ve doğal dengenin korunması için biyolojik ve/veya biyoteknik mücadele yapan üreticilere destekleme ödemesi yapılmasına ilişkin usul ve esasları düzenlemeyi amaçlıyor.

ZEYTİN DESTEĞİ 33 LİRA

Buna göre; örtüaltı domates, biber, patlıcan, hıyar ve kabak üreticilerine 400 TL/da, turunçgil üreticilerine 50 TL/da; nar üreticilerine de 50 TL/da biyolojik mücadele desteği verilecek.

Ayrıca; Bağ ve elma, kayısı, ayva, armut üreticilerine 50 TL/da; nar, şeftali ve nektarin üretenlere 80 TL/da; zeytin üreticilerine de 33 TL/da biyoteknik mücadele desteği sağlanacak.

ÖKS YA DA ÇKS’YE KAYIT ŞARTI

Üreticilerin destekleme ödemesi alabilmesi için, örtüaltı üretim yerinin Örtüaltı Kayıt Sistemi’nde (ÖKS), açık alandaki üretim yerinin ise Çiftçi Kayıt Sistemi’de (ÇKS) kayıtlı olması gerekiyor. Ayrıca, örtüaltında faydalı böcek kullanan üreticilerin seralarında giriş ve yan havalandırma açıklıklarının tül ile kapatılmış olması şartı da aranıyor.

Bu tebliği ile beraber, Bitkisel Üretimde Biyolojik Ve/Veya Biyoteknik Mücadele Destekleme Ödemesi Uygulama Tebliği de yürürlükten kaldırılmış oldu.

Önceki ve Sonraki Haberler