1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Ormanlık alanlardaki tesislerin kira süresi 20 yıla düşürüldü

Ormanlık alanlardaki tesislerin kira süresi 20 yıla düşürüldü

Orman sayılan alanlarda bulunan yapı ve tesislerin kiralanma süresi, 29 yıldan 20 yıla düşürüldü.

Ormanlık alanlardaki tesislerin kira süresi 20 yıla düşürüldü

Hal Postası - Orman sayılan alanlarda bulunan yapı ve tesislerin kiralanma süresi, 29 yıldan 20 yıla düşürüldü.

Orman Genel Müdürlüğü (OGM) tarafından yayımlanan Orman Genel Müdürlüğü Taşınmazlarının İdaresi Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, bugün itibarıyla yürürlüğe girdi. Yönetmelikle beraber, orman sayılan alanlarda bulunan yapı ve tesislerin kiralanma süresi, 29 yıldan 20 yıla düşürüldü.

Yönetmelik kapsamında; OGM özel mülkiyetindeki taşınmazların satışı, devri, taşınmaz gelirinin yatırım projelerinde değerlendirilmesi, trampası, arsa veya kat karşılığı inşaat yaptırılması, kiraya verilmesi, üzerinde irtifak hakkı kurulması, ecrimisil ve tahliye işlemleri ile orman sayılan alanlarda bulunan yapı ve tesislerin kiraya verilmesi, ecrimisil ve tahliye işlemlerine ilişkin usul ve esaslar düzenlenecek.

KİRA BEDELLERİ TÜFE’YE GÖRE BELİRLENECEK

Bir yıldan uzun süreli kira ve irtifak hakkı sözleşmelerinde; ikinci ve izleyen yılların bedeli, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) oranında arttırılacak. Yönetmelikle beraber, yapıların içinde faaliyet gösteren büfe, kantin ve çay ocağı gibi yerlerin satış dışında, devri de mümkün kılındı. Kiralanan taşınmazlara; asli kiralama amacı dışında kalan ve yüzölçümünün yüzde 25’ini geçmeyen kısmının, kiracı tarafından üçüncü kişilere kiraya verilmesine, elde edilen kira gelirinin yüzde 25’inin İdare’ye ödenmesi şartıyla Bakanlık tarafından izin verilecek.

İdare’nin görevlendireceği komisyonda, ilgili orman bölge müdürlüğünde makine ikmal şube müdürü ve özel bütçe muhasebe yetkilisi; ilgili orman işletme müdürlüğünde ise ilgili işletme şefi veya emlak şefi ve muhasebe yetkilisi komisyon üyesi olarak görevlendirilecek. Komisyon, kiraya verilen taşınmazın amacına ve sözleşmeye uygun olacak şekilde kullanılıp kullanılmadığını yılda en az 2 defa, zorunlu olarak denetleyecek.

Önceki ve Sonraki Haberler