1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Ormancıya ilaç bayiliği hakkı Ziraat Mühendislerini kızdırdı

Ormancıya ilaç bayiliği hakkı Ziraat Mühendislerini kızdırdı

Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Antalya Şube Başkanı Vural Şahin, Orman Mühendisleri’ne zirai ilaç bayiliği yapma hakkı tanınmasını, “Ziraat Mühendisliği’nin hiçe sayılması” olarak değerlendirdi.

Ormancıya ilaç bayiliği hakkı Ziraat Mühendislerini kızdırdı

Hal Postası - Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Antalya Şube Başkanı Vural Şahin, Orman Mühendisleri’ne zirai ilaç bayiliği yapma hakkı tanınmasını, “Ziraat Mühendisliği’nin hiçe sayılması” olarak değerlendirdi.

Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Antalya Şube Başkanı Vural Şahin, eczacılar, kimyagerler ve kimya mühendislerinden sonra Orman ve Orman Endüstri Mühendisleri’ne de zirai ilaç bayiliği yapma hakkı tanıyan düzenlemeye sert çıktı. Yönetmelik değişikliğini “Ziraat Mühendisliğinin hiçe sayıldığının bir görüntüsü daha” diye değerlendiren Vural Şahin “Herkes mesleğini yapmalı, bildiği işi yapmalı. Yazıklar olsun ki meslektaşlarımızın hakları bir bir ellerinden alınıyor. Geçmiş dönemden gelen bu yanlışın üzerine zamanında gidemeyenlere de yazıklar olsun” dedi.

ZMO Antalya Şube Başkanı Vural Şahin şunları söyledi:

“Kimyagerlerin, eczacıların ve orman mühendislerinin zirai ilaç bayiliği yapabilmeleri için çabalayan, yasalaşması konusunda uğraş içinde olan Ankara’dakilere buradan sesleniyorum. İşte sizlerin yüzünden tarımda geldiğimiz yer belli. Artık hangi yandaşınızı, hangi yakınınızı, akrabanızı korumak, kollamak için bu kararları alıyorsanız, bunun da bir bedeli olacak. Ve emin olun o bedeli siz ödeyeceksiniz. Ziraat Mühendisleri olarak mesleğimizi zor şartlarda yerine getirmeye çalışırken bir de ekmeğimizin bölünmesine razı gelmeyeceğiz.”

"OLDU OLACAK, SINAV SORULARINI DA VERİN"

Ziraat Mühendisleri’nin ilaç bayiliği için sınava girerek ruhsat alabildiklerine dikkat çeken Vural Şahin şöyle devam etti:

“Şimdi orman mühendislerinin de sınava girmeleri konusunda kapı açtınız. Oldu olacak, soruları önceden verin de tam olsun. Ne de olsa yapmadığınız iş değil! Buradan Tarım Bakanlığı’nda, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan ziraat mühendisi meslektaşlarıma sesleniyorum. Lütfen sizler de bu konuda duyarsız kalmayınız ve mesleki saygınlığımıza, mücadelemize ortak olunuz. Sessiz kalmayınız ve amirlerinize, müdürlerinize bu konuda görüş bildiriniz.”

ZİRAAT MÜHENDİSLİĞİNİN SAYGINLIĞI

Ziraat Mühendisleri olarak hiçbir meslek grubunun karşıtı olmadıklarını kaydeden Vural Şahin, “Hepsine saygımız var. İş alanlarına saygımız var. Konumuz Ziraat Mühendisliği’nin saygınlığı ve iş alanlarına müdahale edilmesi” dedi. Vural Şahin açıklamasını “Tarımın sesi biziz, ilacı gübreyi biz biliriz, araziyi biz biliriz, gezeriz, bitki hastalığı ve çözüm önerilerini biz biliriz. Çiftçinin danışmanı bizleriz, çiftçinin finansörü bizleriz, Allah sizlere akıl fikir versin emi” diyerek tamamladı.

Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler