1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Ormancılara bayilik yetkisi, Ziraat Mühendisleri Görev Tüzüğü’ne aykırı

Ormancılara bayilik yetkisi, Ziraat Mühendisleri Görev Tüzüğü’ne aykırı

Orman mühendislerinin zirai ilaç bayiliği yapabilmesini sağlayan yeni düzenleme, Ziraat Mühendislerinin Görev ve Yetkilerine İlişkin Tüzük’teki hükümlerle çelişiyor.

Ormancılara bayilik yetkisi, Ziraat Mühendisleri Görev Tüzüğü’ne aykırı

Hal Postası - Orman mühendislerinin zirai ilaç bayiliği yapabilmesini sağlayan yeni düzenleme, Ziraat Mühendislerinin Görev ve Yetkilerine İlişkin Tüzük’teki hükümlerle çelişiyor.

Bitki Koruma Ürünlerinin Toptan ve Perakende Satılması ile Depolanması Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik uyarınca orman mühendisleri ile orman endüstri mühendislerine zirai ilaç bayiliği ruhsatı alabilme imkanı tanıyan düzenleme, Ziraat Mühendislerinin Görev ve Yetkilerine İlişkin Tüzük’te sınırlandırılan ruhsat yetkisinin sınırlarını deliyor. Aynı konuda daha önce yine Tüzük’e aykırı şekilde; eczacılar, kimyagerler ve kimya mühendisleri için de genişletme yapılmıştı. 

TÜZÜK NE DİYOR?

Ziraat Mühendislerinin Görev ve Yetkilerine İlişkin Tüzük’ün “Genel Çalışma Alanları, Görev ve Yetkiler” başlıklı İkinci Bölümü’nün “Zirai Mücadele, Zirai Karantina ve Tarım İlaçları” başlıklı 5 maddesi, zirai ilaç bayiliğinin sadece ziraat mühendisleri tarafından yapılabileceği hükmünü açıkça ifade ediyor.

İlgili maddede şöyle deniyor, “Tarım ürünlerinin yetiştirilmesi, hasadı, işlenmesi, depolanması, ambalajlanması ve pazarlanması aşamalarında; her türlü hastalık ve zararlılar konusunda teşhis, ilaç ve metod önerisi, mücadele, planlama ve uygulamaların denetlenmesi, gazlama (fümigasyon) gibi faaliyetler ziraat mühendisleri tarafından yürütülür.

Her türlü zirai mücadele ilacıyla parazit ve predatörleri üreten, ithal ve ihraç eden, depolayan, pazarlayan veya dağıtan işletmeler bu faaliyetleri için teknik eleman veya danışman olarak ziraat mühendisi çalıştırırlar."

SATIŞ YETKİSİ SADECE ZİRAAT MÜHENDİSLERİNDE

"Tarım ürünlerinin yetiştirilmesi, hasadı, işlenmesi, paketlenmesi, depolanması, satışı, ithal ve ihracı, taşınması işlemleri sırasında uygulanacak her türlü iç ve dış karantina esaslarının saptanması ve uygulanması ziraat mühendislerince yürütülür.

Tarımda kullanılan büyüme düzenleyici ilaç, vitamin, hormon, bakteri gibi kimyasal ve biyolojik preparatların üretimi, ithali, pazarlama ve dağıtımı alanlarında çalışan işletmeler teknik eleman veya danışman olarak ziraat mühendisi çalıştırırlar.

Yukarıdaki fıkralarda geçen ilaç ve preparatların üretimi, ithali, pazarlanması ve bunların bitkilere uygulanmaları aşamalarındaki ruhsatlandırma ve denetim işleri ziraat mühendisleri tarafından yürütülür.”

Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler