1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Orman köylülerine faizsiz kredi

Orman köylülerine faizsiz kredi

Orman köylülerinin kalkınması için kullandırılan kredilerden faiz alınmayacak.

Orman köylülerine faizsiz kredi

Hal Postası - Orman köylülerinin kalkınması için kullandırılan kredilerden faiz alınmayacak. 

Orman köylülerinin kalkınması için kullandırılan kredilerde yapılan düzenlemeye göre; şahıslara, kooperatiflere ve kooperatif üst kuruluşlarına kullandırılan kredilerinden faiz alınmayacak.

Orman Genel Müdürlüğü’nün, Orman Köylülerinin Kalkındırılmalarının Desteklenmesi Faaliyetlerine İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, bugün itibarıyla yürürlüğe girdi.

Yönetmelik uyarınca, şahıslara, kooperatiflere ve kooperatif üst kuruluşlarına kullandırılan kredilerinden faiz alınmayacak. Buna göre, yönetmelikte belirtilen her türlü kredi başvurusu, e-Devlet veya kurumun resmi elektronik ortamı üzerinden yapılabilecek.

KREDİ EĞİTİMLİLERE VERİLECEK

Söz konusu krediler verilirken, konuyla ilgili eğitim görmüş veya o konuda çalışanlar tercih edilecek. Ayrıca şehidin dul ve yetimleri ile anne, baba, kardeşleri ve gaziler öncelikli olarak kuraya tabi tutulmadan kredilerden yararlandırılacak.

Dış kaynaklı projeler kapsamında özel amaçlı kredi sağlayan kuruluşlardan kaynak temin edilmesi halinde, söz konusu kaynaklar ve bunun karşılığı bütçeye konulacak tutar, kaynak sağlayan kuruluşun öngördüğü faiz oranı ve diğer şartlara uygun kullandırılacak.

MÜCBİR SEBEPLERE 1 YIL ERTELEME

Deprem, sel, doğal afet, salgın hastalık gibi mücbir sebep hallerinde, kredi desteği verilen orman köylüleri ve kooperatiflerin 45 gün içerisinde talep etmeleri ve bölge müdürlüğünce düzenlenecek raporun uygun görülmesi halinde, kredi taksitleri 1 yıla kadar faizsiz ertelenebilecek.

Önceki ve Sonraki Haberler