1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Orman bitkisi tohumu üretenler zararlı bildirimi yapacak

Orman bitkisi tohumu üretenler zararlı bildirimi yapacak

Orman bitkisi tohumluk üreticilerine, zararlı organizmaya rastlanılması durumunda en yakın orman idaresine 7 gün içerisinde bilgi verme zorunluluğu getirildi.

Orman bitkisi tohumu üretenler zararlı bildirimi yapacak

Hal Postası - Orman bitkisi tohumluk üreticilerine, zararlı organizmaya rastlanılması durumunda en yakın orman idaresine 7 gün içerisinde bilgi verme zorunluluğu getirildi.

Orman Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan Orman Bitkisi Tohumlukları Piyasasında Yetkilendirme, Denetleme ve Orman Bitki Pasaportu Yönetmeliği bugün itibarıyla yürürlüğe girdi. Yönetmelik; orman ağaç, ağaççık ve florasına ait tohumlukları standartlara uygun olarak üreten, satışını yapan, gerçek veya tüzel kişilerin yetkilendirilmesi, denetlenmesi ve orman bitki pasaportuna ilişkin usul ve esasların belirlenmesini amaçlıyor. Kendi ihtiyacı için tohumluk üretimi yapan ve ticari bir amaç gütmeyenler ise yönetmelik kapsamına alınmadı.

Yönetmeliğe göre; orman bitkisi fidan ve tohum üreticisi belgesi almak isteyen gerçek veya tüzel kişiler, hem orman bitkisi fidan hem de orman bitkisi tohum üreticisi belgesi verilmesine dair şartlara uymak ve donanımları bulundurmak zorunda olacak.

KAYITLAR 5 YIL SAKLANACAK

Orman bitkisi tohumluk üreticileri, tohum üretim, sertifikasyon, analiz ve pazarlama kayıtlarını en az 5 yıl, tohumlara ait şahit numunelerini en az 1 yıl süreyle muhafaza edecek.

Üreticiler ayrıca, Genel Müdürlük tarafından hazırlanan düzenleyici işlemler çerçevesinde; gerektiğinde ve belirlenen zamanlarda gözlem ve muayene yapmak, herhangi bir zararlı organizmaya rastlanılması durumunda en yakın orman idaresine 7 gün içerisinde bilgi vermek, zararlının görüldüğü orman bitkisi tohumluğunun son 6 aylık satışının yapıldığı kişi veya kurumlara bildirim yapmak, orman bitkisi ve bitkisel ürünlerine arız olan zararlı organizmalar ile mücadele usul ve esaslarına uymak zorunda olacaklar.

Yönetmelikle beraber; Orman Bitkisi Tohumlukları Piyasasında Yetkilendirme, Denetleme ve Orman Bitki Pasaportu Yönetmeliği yürürlükten kaldırıldı.

Önceki ve Sonraki Haberler