1. HABERLER

  2. MEYVE

  3. Önümüzdeki 10 yılda muz üretimi 129 milyon tona ulaşacak

Önümüzdeki 10 yılda muz üretimi 129 milyon tona ulaşacak

2029 yılına kadar küresel muz üretiminin yaklaşık 129 milyon ton olması bekleniyor.

Önümüzdeki 10 yılda muz üretimi 129 milyon tona ulaşacak

Hal Postası - 2029 yılına kadar küresel muz üretiminin yaklaşık 129 milyon ton olması bekleniyor.

Ekvador'un Guayaquil kentinde geçtiğimiz günlerde yapılan 17. Uluslararası Muz Kongresi’nde, Covid-19 sonrası değişen lojistik koşulları da göz önüne alınarak, muz pazarına ilişkin veriler güncellendi. Buna göre, önümüzdeki 10 yılda küresel muz üretiminin yaklaşık 129 milyon ton olması bekleniyor.

2019’DA DENİZ YOLUYLA 20 MİLYON TON MUZ TAŞINDI

Muz üretiminde başı çeken ülkelerden Filipinler’de ihracat, ağırlıklı olarak Asya ve Orta Doğu ülkelerine yapılıyor. Çin ve Japonya muz ithalatının çok büyük kısmını Filipinler’den karşılıyor. Buna rağmen 2019 yılında, Çin'in Kamboçya ile yeni ticaret yolları anlaşması sebebiyle Filipinler’den ithal ettiği muz miktarı hafif bir düşüş gösterdi. Kamboçya Tarım Bakanlığı'na göre, 2020'nin ilk 5 ayında Çin'e yaklaşık 121 bin ton muz ihraç edildi ve 2021'de bu rakamın ikiye katlanacağı öngörülüyor.

Muz üretiminde önde gelen bir diğer ülke de Ekvador. Küresel muz arzının yüzde 30'unu Ekvador tek başına üretiyor. Bu rakam, salgın sırasında da korunmuş durumda.

Hindistan ise muz üretiminde öne çıkan başka bir ülke olmasına rağmen, üretimin çok büyük kısmı iç pazara yönelik. Ancak, devlet yatırımları sayesinde Hintli yetiştiriciler de muzlarını ihraç etmeye başladı.

Kongre’de açıklanan rakamlara göre, deniz yoluyla yapılan küresel muz ihracatı 2019 yılında, bir önceki yıla göre yüzde 5 artarak 20 milyon tona ulaştı.

Kongre'de söz alan sektör temsilcileri; Filipinler, Ekvador, Hindistan ve başka aktörlerin de devreye girmesiyle, 2029 yılına kadar küresel muz üretiminin yaklaşık 129 milyon ton olmasını bekliyor.

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler