1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Online peynir atölyesi 2 Ocak’ta başlıyor

Online peynir atölyesi 2 Ocak’ta başlıyor

ATB ve Antalya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün ortaklaşa düzenleyeceği online peynir atölyesi 2 Ocak’ta başlayacak.

Online peynir atölyesi 2 Ocak’ta başlıyor

Hal Postası - ATB ve Antalya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün ortaklaşa düzenleyeceği, ücretsiz online peynir atölyesi 2 Ocak’ta başlayacak.

Antalya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Antalya Ticaret Borsası (ATB) ortak bir girişimle, koronavirüsle mücadele sürecinde eğitim faaliyetlerinin etkin ve sürdürülebilir kılınması amacıyla uzaktan eğitim çalışmaları başlattı. Çalışmalar kapsamında yapılacak peynir atölyesi 2 Ocak’ta başlayacak.

Atölye, workshop ve teorik anlatıma dayalı 8 oturumda ücretsiz olarak gerçekleştirilecek. Ev yoğurdu, tatlı lor, labne, yoğurt kesiği, sürk peyniri, salamura peyniri, şirden mayalı beyaz peynir ve salamurada pastorizasyon başlıklarıyla verilecek workshop eğitimleri; 2 Ocak, 9 Ocak, 16 Ocak ve 23 Ocak 2021 tarihlerinde, saat 14.00’te yapılacak.

Konusunda uzman akademisyenlerin vereceği peynir kültürü tarihi dersleri ise, 3 Ocak, 10 Ocak, 17 Ocak ve 24 Ocak 2021 tarihlerinde, saat 14.00’te gerçekleştirilecek.

Eğitimler; Zoom ve Youtube üzerinden yapılacak. Eğitimlerin sonunda yapılacak sınavda başarı olan katılımcılar, belge almaya hak kazanacak.

Önceki ve Sonraki Haberler