1. HABERLER

  2. HAYVANCILIK

  3. Nihat Çelik: Sütte tek kazanan aracı

Nihat Çelik: Sütte tek kazanan aracı

TÜDKİYEB Genel Başkanı Nihat Çelik, tüketiciye litresi 11 ila 12 liraya satılan keçi sütünden üreticinin litrede 3,5-4 lira aldığını, aracıların ise litre başına en az 8 lira kazandığını söyledi.

Nihat Çelik: Sütte tek kazanan aracı

Hal Postası - TÜDKİYEB Genel Başkanı Nihat Çelik, tüketiciye litresi 11 ila 12 liraya satılan keçi sütünden üreticinin litrede 3,5-4 lira aldığını, aracıların litre başına en az 8 lira kazandığını söyledi.

Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik, tüketiciye litresi 11 ila 12 liraya satılan keçi sütünden üretim maliyetlerini karşılayan üreticinin litrede 3,5-4 lira, aracıların ise en az 8 lira aldığını bildirerek, “Üreticinin aldığı paranın büyük bölümü üretim maliyetlerine gidiyor. İşin mağduru üretici, kazananı her zamanki gibi aracı oluyor” dedi.

Çelik yaptığı açıklamada, aracıların kar marjları düşürülmeden ne üreticinin makul bir gelir elde edebileceğini ne de tüketicinin uygun fiyatla koyun-keçi sütü ve süt ürünlerini tüketebileceğini belirtti.

KOYUN SÜTÜNDE İLK SIRADAYIZ

Üretici maliyetlerinin yüksekliğine de değinen Çelik, hayvan yemi fiyatlarının ortalama girdi fiyatlarının üzerinde arttığını vurguladı.

Çelik’in verdiği bilgiye göre; 2019 yılında koyun sütü üretimi 1 milyon 521 bin tona ulaşarak dünya sıralamasında ilk sıraya yerleşti. Keçi sütü üretimi ise 577 bin ton oldu ve Türkiye, dünya sıralamasında 6. sırada yer aldı.

Çelik açıklamasında, süt üretiminde ve talepte bir sorun olmadığını; pazarlama ve tüketiciye ulaşmakta sıkıntı yaşandığını ifade etti.

Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler