1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Niğde’nin Yeşilyurt köyünde toplulaştırma yapılacak

Niğde’nin Yeşilyurt köyünde toplulaştırma yapılacak

Niğde’nin Altunhisar ilçesi Yeşilyurt köyünde, arazi toplulaştırma ve tarla içi geliştirme hizmetleri yapılacak.

Niğde’nin Yeşilyurt köyünde toplulaştırma yapılacak

Hal Postası - Niğde’nin Altunhisar ilçesi Yeşilyurt köyünde, arazi toplulaştırma ve tarla içi geliştirme hizmetleri yapılacak.

3460 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı uyarınca Niğde’nin Altunhisar ilçesi Yeşilyurt köyünde arazi toplulaştırma ve tarla içi geliştirme hizmetleri uygulanacak.

Toplulaştırma kararı; Yeşilyurt köyündeki arazilerin tabii ve suni etkilerle bozulmasının ve parçalanmasının önlenmesini amaçlıyor. Parçalanmış arazilerde ise tabii özellikleri, kullanım bütünlüğü ve mülkiyet hakları gözetilerek birden fazla arazi parçasının birleştirilip ekonomik, ekolojik ve toplumsal yönden daha işlevsel yeni parsellerin oluşturulması hedefleniyor. Toplulaştırma kapsamına alınan parsellerin arazi özellikleri ve alanı değerlendirilecek; kullanım şekilleri belirlenecek; sonrasında ise toplulaştırılan parsellere arazi gelişim hizmetleri götürülecek.

Karara göre, Niğde’nin Yeşilyurt köyünde toplulaştırma yapılacak. İşlemleri DSİ 4. Bölge Müdürlüğü yürütecek.

Bu yerleşimlerde arazi toplulaştırma kriterlerine uygun olmayan yerler ile teknik olarak arazi toplulaştırma sahasına dahil edilmesi uygun olmayan tepelik, taşlık, çukurluk alanlar ile yoğun sabit tesis bulunan alanlar, toplulaştırma kararı kapsamının dışında bırakılacak.

Önceki ve Sonraki Haberler