1. HABERLER

  2. SEBZE

  3. Niğdeli çiftçiler isyanda

Niğdeli çiftçiler isyanda

Niğdeli çiftçiler, emlak arazilerinin ihaleye çıkarılıp dışarıdan başka firmalara satılmasını protesto etti.

Niğdeli çiftçiler isyanda

Hal Postası - Niğdeli çiftçiler, emlak arazilerinin ihaleye çıkarılıp dışarıdan başka firmalara satılmasını protesto etti. 

TBMM Genel Kurulu’nda söz alan ve konuyu Meclis gündemine getiren CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Niğde’de verimli tarım arazilerinin il dışından gelen firmalar ya da yurt dışından gelen yabancı firmalarca alınmakta olduğuna dikkat çekti. 

ÇİFTÇİLER KENDİ TOPRAKLARINDA AMELE OLACAK

İhale kapsamında, Konaklı kasabasındaki çiftçiler dün Niğde Defterdarlığı önünde toplanarak alınan kararları protesto etmişti.

Bu olumsuz tablonun, Niğde’de çiftçileri kendi topraklarında amele olmaya zorladığını vurgulayan Gürer, “Yıllardır çiftçilerin ekip diktiği Millî Emlak’e ait hazine arazilerinin de ihaleye çıkarılması ve Niğdeli çiftçilerin dışında firmaların ihaleye girmesi ciddi tepki yaratmıştır. Çiftçilerin talebi yıllardır ektikleri arazilerin kendilerine kiralanmasıdır. Niğde’de çiftçilerin yaşadıkları sorunlara bu kez de arazisiz bırakılma tehlikesi eklenmiştir” dedi.

Dün Konaklı kasabasında yapılan protesto sonrasında, Milli Emlak Müdürlüğü’ne bağlı 16 bin dekar tarım arazisinin kiralama ihalesi iptal edilmişti.

Önceki ve Sonraki Haberler