1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Nehir ve göllerde yılda en az 2 defa hidromorfolojik izleme yapılacak

Nehir ve göllerde yılda en az 2 defa hidromorfolojik izleme yapılacak

Nehir ve göl sularında hidromorfolojik izleme çalışmaları, ilkbahar ve sonbahar dönemini kapsayacak şekilde, yılda en az 2 kez gerçekleştirilecek.

Nehir ve göllerde yılda en az 2 defa hidromorfolojik izleme yapılacak

Hal Postası - Nehir ve göl sularında hidromorfolojik izleme çalışmaları, ilkbahar ve sonbahar dönemini kapsayacak şekilde, yılda en az 2 kez gerçekleştirilecek.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yayımlanan Nehir ve Göl Hidromorfolojik1 İzleme Tebliği, bugün itibarıyla yürürlüğe girdi. Tebliğ; nehir ve göllerde hidromorfolojik kalite bileşeninin izlenmesine ilişkin usul ve esasları belirleyerek hidromorfolojik izleme çalışmalarında standardizasyonu sağlamayı amaçlıyor.

Hidromorfolojik izleme çalışmaları, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından düzenlenen eğitimlere katılarak, hidromorfolojik izleme sertifikası almış kişiler tarafından yapılabilecek.

NEHİRLERDE İZLEME ALANI EN AZ 500 METRE

Tebliğ çerçevesinde, nehirlerde hidromorfolojik izleme alanı; biyolojik örneklemenin yapıldığı izleme noktasının 250 metre memba ve 250 metre mansap tarafına doğru olacak şekilde, nehrin en az 500 metre uzunluğundaki bölümünü kapsayacak şekilde belirlenecek. Ayrıca; nehir yatağı, nehir kıyı seti, nehir kıyı kenar bölgesi, taşkın yatağı ve nehrin kıyı kenar bölgesinden itibaren karaya doğru olan 500 metre uzaklıkta kalan alanı kapsayacak.

Nehrin sağ ve sol sahilindeki nehir yatağı ise; nehir kıyı seti, nehir kıyı kenar bölgesi ve taşkın yatağına yürüyerek veya bu bölgelerde yeterli gözlem yapabilecek mesafeye ulaşılabilir olacak şekilde belirlenecek.

Nehirlerde hidromorfolojik izleme çalışmaları, ilk olarak coğrafi bilgi sistemleri ortamında toplanan coğrafi verilerin kullanılması ve sonrasında hidromorfolojik izleme alanında veri toplanması şeklinde olmak üzere, birbirini takip eden iki aşamada gerçekleştirilecek. Bunun yanı sıra; nehir hidromorfolojik izleme alanının geneline ilişkin sağ ve sol sahilden ayrı ayrı olmak üzere en az 4 farklı noktadan alanın fotoğrafı ve en az 1 dakika süren videosu çekilecek.

500 HEKTARDAN BÜYÜK GÖLLERDE 3 NOKTADA İZLEME YAPILACAK

Tebliğ kapsamında göllerdeki izleme alanları, yüzey alanı 50 hektardan küçük olan göllerde en az 1; yüzey alanı 50 ve 500 hektar arasında olan göllerde en az 2; 500 hektardan büyük olan göllerde ise en az 3 noktada olmak üzere, biyolojik örneklemenin yapıldığı kıyı alanının 250 metre sağ ve 250 metre sol taraflarını kapsayacak şekilde, göl kıyısındaki en az 500 metrelik alan olarak belirlenecek.

Göl sahili, göl kıyı seti ve göl kıyı kenar bölgesinin yürüyerek veya yeterli gözlem yapabilecek mesafeye ulaşılabilir olacak şekilde belirlenmesi de gerekiyor.

Coğrafi bilgi sistemleri ortamında gerçekleştirilecek analizler; göl su kütlesi üzerinde, gölün havza sınırları içerisinde ve gölü besleyen nehir su kütleleri üzerinde yapılacak.

Nehir ve göl sularında hidromorfolojik izleme sıklıkları Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan izleme programlarıyla belirlenecek. Buna göre; nehir ve göl sularında hidromorfolojik izleme çalışmaları, ilkbahar ve sonbahar dönemini kapsayacak şekilde yılda en az 2 kez gerçekleştirilecek.

Tebliğ kapsamında, hidromorfolojik izleme sertifikası nehir ve göl kategorileri için ayrı ayrı düzenlenecek ve aynı dönemde bir kişi 2 farklı eğitime de katılıp sertifika alabilecek. Sertifikaların geçerlilik süresi ise 4 yıl olarak belirlendi.

 

1 Hidromorfoloji: Su kalitesini belirleyebilmek için suyun miktarı, akışı, niteliği, su yatağı, kıyı şeridi, su taban yapısı, su içi ve kıyı habitatlarında yapılan ölçümler ve değişimleri sürekli takip etmek ve özel formülleri değerlendirerek sonuçlar çıkarılması.

Önceki ve Sonraki Haberler