1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Nano-kil katkılı ambalaj lisans aldı: Gıdaların raf ömrü uzayacak

Nano-kil katkılı ambalaj lisans aldı: Gıdaların raf ömrü uzayacak

Sabancı Üniversitesi tarafından geliştirilen nano-kil katkılı ambalaj filmi lisanslandı. Böylece gıdaların raf ömrü uzayacak.

Nano-kil katkılı ambalaj lisans aldı: Gıdaların raf ömrü uzayacak

Hal Postası - Sabancı Üniversitesi tarafından geliştirilen nano-kil katkılı ambalaj filmi lisanslandı. Böylece gıdaların raf ömrü uzayacak.

Sabancı Üniversitesi (SÜ) ve SÜ Nanoteknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi’nde (SUNUM) geliştirilen nano-kil katkılı gıda ambalaj teknolojisi, TreeT BUBA Tarım ve Teknoloji şirketi tarafından lisanslandı. Böylece, gıdaların raf ömrünü uzatan ambalaj filmleri tüketicinin kullanımına sunulabilecek.

Proje, SUNUM araştırmacısı Hayriye Ünal’ın yürütücülüğünde yapıldı. Ayrıca SÜ Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyeleri Yusuf Menceloğlu ve Fevzi Çakmak Cebeci ile Tümleştirilmiş Üretim Teknolojileri Araştırma ve Uygulama Merkezi (TÜMER) Araştırmacısı Serkan Ünal da projenin danışmanlığını yaptı. ABD, Türkiye ve 5 farklı Avrupa ülkesinde patent belgesi alan nano-kil ambalaj teknolojisi; BUBA Ventures’ın tarım şirketi olan TreeT BUBA Tarım ve Teknolojileri AŞ tarafından lisanslandı.

AMBALAJ GAZI ABSORBE EDİYOR

Lisanslanan patent için TÜBİTAK’a yapılan proje başvurusu, desteklenen 14 proje arasında yer aldı.

Nano-kil içerikli ambalaj filmi, meyve ve sebzelerden salınan ve bozulmalarına neden olan gazların içeri girmesini engellemekle beraber, gıdaların üzerindeki bakteri oluşumunu da önlüyor.

Önceki ve Sonraki Haberler