1. HABERLER

  2. HAYVANCILIK

  3. Namibya’daki şap salgını ihracatı tehdit ediyor

Namibya’daki şap salgını ihracatı tehdit ediyor

Hormonsuz sığır eti üretimiyle önce çıkan Namibya’daki şap salgını, canlı hayvan varlığını ve ihracatı tehdit ediyor.

Namibya’daki şap salgını ihracatı tehdit ediyor

Hal Postası - Hormonsuz sığır eti üretimiyle önce çıkan Namibya’daki şap salgını, canlı hayvan varlığını ve ihracatı tehdit ediyor.

Namibya Tarım Bakanlığı, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, şap salgınının ülkenin doğusunda görüldüğünü açıkladı. Hormonsuz sığır eti üretimiyle önce çıkan Namibya’daki şap salgını, canlı hayvan varlığını ve ihracatı tehdit ediyor.

Bakanlığın verdiği bilgiye göre; küçükbaş ve büyükbaş hayvanlarda lezyonlara ve topallığa neden olan hastalık ilk olarak Eylül sonunda, Doğu Kavango'daki Ndiyona seçim bölgesinde tespit edildi. Hastalık çevredeki köylere de yayılmış durumda.

Güney Afrika ülkesi olan Namibya, salgın nedeniyle sığırların kuzey komşusu Angola'ya girip çıkmasını geçici olarak yasakladı.

Namibya'nın ödüllü, serbest dolaşan, hormonsuz sığır eti Çin ve Amerika pazarlarında rağbet görüyor. Bu yılki sığır eti ihracatı, kuraklığın telef ettiği sığır sürüleri yüzünden azaldı. Bunun yanında şap salgınının da yayılması, ülke ekonomisi için yıkıcı olabilecek bir ihracat yasağını beraberinde getirebilir.

Namibya, Afrika kıtasında ABD'ye kırmızı et ihraç eden tek ülke. Aynı zamanda, Güney Afrika'dan sonra Çin'in sığır eti ithalat gereksinimlerini karşılayan ikinci ülke konumunda.

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler