1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Mutlu Doğru: Tarımsal desteklerden stopaj kaldırılmalı

Mutlu Doğru: Tarımsal desteklerden stopaj kaldırılmalı

Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru, tarımsal desteklerin yılın başında açıklanması ve desteklere uygulanan stopaj vergisinin kaldırılması gerektiğini söyledi.

Mutlu Doğru: Tarımsal desteklerden stopaj kaldırılmalı

Hal Postası - Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru, tarımsal desteklerin yılın başında açıklanması ve desteklere uygulanan stopaj vergisinin kaldırılması gerektiğini söyledi.

Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru; 2020 yılının tarımsal gelişimi ve 2021’de beklentilerin ne olması gerektiğine dair bir basın açıklaması yayımladı. Doğru açıklamasında, tarımsal desteklerin yılın başında açıklanması ve desteklere uygulanan stopaj vergisinin kaldırılması gerektiğini söyledi.

Pandemi sürecinde sağlık sektöründen sonra en çok konuşulan ve gündeme gelen sektörün tarım olduğunu belirten Doğru, güvenilir gıdaya sürekli ve spekülasyonlardan uzak, makul fiyatlarla ulaşım sağlanması gerektiğini belirtti.

Açıklamada, tarım sektörünün yaşadığı sorunlar ve çözüm önerilerine dair 25 madde yer aldı. Mutlu Doğru’nun basın açıklamasında öne çıkan başlıklar şöyle oldu:

  • Enflasyonla mücadele kapsamında, gıda enflasyonunu düşürmek için üretici fiyatlarını düşürmeye çalışmak yerine, üretim maliyetlerini düşürücü önlemler alınmalıdır. Tarımsal girdilerin fiyatları yakından takip edilerek, haksız kazanç veya spekülatif artışlarda Tarım ve Orman Bakanlığı, müdahil olarak gerekirse Rekabet Kurumu devreye sokulmalıdır.
  • Küresel ısınmanın etkisiyle iklim değişikliği ve tatlı su kaynaklarımızın azalma riski Türk tarımının önündeki en büyük ortak sorundur. Her türlü tarımsal destek, sübvansiyonlu kredi ve tarımsal yatırım teşviklerinde suyu doğru tekniklerle ve tasarruflu kullanma ön koşul haline getirilmelidir.
  • Tarım İş Kanunu, günümüz şartlarına göre yeniden tartışılarak hazırlanmalı ve hayata geçirilmelidir.

“TARIMDA BİLİM KURULU OLUŞTURULSUN”

Mutlu Doğru’nun tarım sektöründe yaşanan sorunlara dair önerilerinden biri de; tarım sektöründe işin pratiğini bilen bilim insanları, sanayiciler, çiftçi temsilcileri ve bürokratlardan oluşacak bir bilim kurulunun yapılandırılması oldu. Doğru ayrıca, taklit ve tağşişle mücadele kapsamında, denetim sonuçlarının aylık olarak kamuoyuyla paylaşılmasını talep etti.

“DESTEKLEMELER SENE BAŞINDA AÇIKLANSIN”

Tarımsal desteklemelerde mevcut destekleme bütçesinin daha etkili kullanılması gerektiğini vurgulayan Doğru; tarımsal desteklerin yılın başında açıklanarak, çiftçinin üretim maliyetleri için nakit ihtiyacının en çok olduğu zamanda ödenmesi gerektiğini söyledi. Mutlu Doğru, tarımsal desteklerden kesilen yüzde 2 ila yüzde 4 oranındaki stopaj vergisinin de alınmaması gerektiğini kaydetti.

KREDİLER YAPILANDIRILMALI

Açıklamada, tarımsal kredilere kredinin açıldığı faiz oranıyla yapılandırma imkanı getirilmesi ve 6 ayda bir faiz ödenmesi şartıyla kapatma vadesinin 24 aya çıkarılması da önerildi.

Mutlu Doğru, yazısında, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO), alım fiyatlarıyla birlikte aylık satış fiyatlarını da açıklaması gerektiğini sözlerine ekledi.

Önceki ve Sonraki Haberler