1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Mutlu Doğru: Pamuğun kilo fiyatı 6 liranın altında olmamalı

Mutlu Doğru: Pamuğun kilo fiyatı 6 liranın altında olmamalı

Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru, çiftçinin bu yıl pamuk ektiğine pişman olmaması için Tarım ve Orman Bakanlığı’nın fedakarlık yapması gerektiğini söyledi.

Mutlu Doğru: Pamuğun kilo fiyatı 6 liranın altında olmamalı

Hal Postası - Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru, çiftçinin bu yıl pamuk ektiğine pişman olmaması için Tarım ve Orman Bakanlığı’nın fedakarlık yapması gerektiğini söyledi.

Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru yaptığı yazılı açıklamada, pamuğun her geçen yıl çiftçinin ekim deseninden çıkıp yerini ikame ürünlere bıraktığını ifade etti.

Doğru açıklamasında, “Tekstil, bitkisel yağ ve yem sektörünün hammaddesi olan pamuk, her geçen yıl çiftçimizin ekim deseninden çıkmakta ve yerini ikame ürünlere bırakmaktadır. Oysa ki Türkiye, pamuk gibi stratejik bir ürünü yüksek verimle yetiştirebilen nadir iklim, toprak, su şartlarına sahiptir. Doğal liflerle üretilen tekstil ürünlerine dünyadaki talebin arttığı günümüzde, pamuk ekim alanlarımızın her geçen yıl azaldığını görmek bizi üzmektedir” dedi.

Pandemi sürecinde tekstil ürünlerine olan talebin düşmesine de değinen Doğru, tekstil fabrikalarının minimum kapasiteyle çalışmasının pamuğa olan talebin azalmasına neden olacağını belirtti.

Mutlu Doğru, lif pamuğun iç piyasada 9,70 TL/kg, dünya piyasalarında ise 11,70 TL/kg civarında alıcı bulduğunu söyledi. Doğru, çiftçinin zarar etmemesi için, açıklanacak pamuk destekleme primi ve diğer desteklerle beraber kütlü pamuk fiyatlarının 6 TL/kg’ın altında olmaması gerektiğini vurguladı.

Mutlu Doğru açıklamasında ayrıca, bu yıl pamuk eken çiftçinin kazanması için özellikle Tarım ve Orman Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın çeşitli destekler sağlayarak fedakarlık yapmalarını gerektiğini ifade etti.

Önceki ve Sonraki Haberler