1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Mutlu Doğru: Hal sistemi merkezileştirilmeli

Mutlu Doğru: Hal sistemi merkezileştirilmeli

Mutlu Doğru, gıda fiyatlarında artışın önüne geçmek için merkezi hal kompleksleri inşa edilerek, hal sayısının azaltılması gerektiğini söyledi.

Mutlu Doğru: Hal sistemi merkezileştirilmeli

Hal Postası - Mutlu Doğru, gıda fiyatlarında artışın önüne geçmek için merkezi hal kompleksleri inşa edilerek, hal sayısının azaltılması gerektiğini söyledi.

Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru; üreticideki fiyatlar ile tezgahtaki fiyatlar arasında uçurum olduğunu ve bu pazarlama zincirinin devlet tarafından denetlenmesi gerektiğini söyledi.

Mutlu Doğru yayınladığı basın açıklamasında, “Çiftçinin üretim maliyetlerini düşürmek, ucuz girdi ve finansman temini ile üretime destek olmak ve üretimin devamlılığını sağlamak temel hedef olmalıdır” dedi. Doğru; TARSİM sigortasının yaygınlaşması ve havza bazlı destekleme modelinin tüm ürünler için daha dar kapsamlı, siyasi baskıdan uzak olarak tarım il ve ilçe teşkilatlarınca uygulanması gerektiğini vurguladı.

“YAŞ SEBZE VE MEYVEDE KDV SIFIRLANMALI”

Doğru; tüm taze tarımsal ürünlerin ticaretinin yapıldığı, soğuk hava depolarının olduğu merkezi hal komplekslerinin inşa edilerek, mevcut hal sayısının azaltılması gerektiğini kaydetti. Hallere ürün giriş ve çıkışının daha sıkı kontrol edilmesi, her tüccarın alış ve satış fiyatlarının elektronik ortamda izlenmesi ve hale giren herkesin göreceği şekilde yayınlanması gerektiği de, yapılan öneriler arasında yer aldı.

Mutlu Doğru’nun basın açıklamasında, gıda fiyatlarının kontrol altına alınabilmesi için yaptığı diğer öneriler ise şöyle sıralandı:

  • Tüm yaş meyve ve sebzede KDV oranı sıfırlanmalıdır.
  • Market zincirlerinin; doğrudan çiftçiden aldığı ürünleri rüsum vergisi ve komisyon ödemeden, hale sadece bildirim yaparak paketlemesi, aracı sayısını azaltması ve makul kar oranlarıyla tüketiciye sunması, ancak sözleşmeli üretim modeliyle mümkün olmalıdır.
  • Market zincirlerinin çiftçiden, kooperatiflerinden veya birliklerinden doğrudan temin ettikleri ürünlerin satışında kar marjı, ödeme vadesi ve son hasat tarihi düzenlenmeli, marketlerin keyfi uygulamasına bırakılmamalıdır.
  • Çiftçilerin birleşerek kooperatifleşmesini teşvik etmek için çiftçi kooperatifleri veya birliklerinden satın alınan ürünlere KDV, stopaj, borsa tescil ve rüsum indirimleri ile sübvanse edilmiş finansman ve nakliye desteği verilmelidir.
  • Kooperatif ve birliklerin ürün pazarlaması teşvik edilmeli, belediyelerce satış noktası açılması için ücretsiz yer temin edilmelidir.
  • Yaş meyve ve sebze fiyatlarını düşürmek için ithalat yolunu açmak, üretimin sürekliliğine olumsuz yansıyacağından, iç ticaret dengelerine ithalat ile müdahale yapılmamalıdır.
  • Plansız üretim sonucu tarlada veya dalında çürümeye terk edilen ürünler, acil ihracat teşviği ile ekonomiye kazandırılmalıdır.
Önceki ve Sonraki Haberler