1. HABERLER

  2. SEBZE

  3. Mustafa Satıcı: Ambargo, bizi vurduğu kadar Rusları da vurdu

Mustafa Satıcı: Ambargo, bizi vurduğu kadar Rusları da vurdu

Mustafa Satıcı, Rusya ile hızla kötüleşen ilişkilerin, gene aynı hızla iyileşme yoluna girdiğini kaydetti.

Mustafa Satıcı: Ambargo, bizi vurduğu kadar Rusları da vurdu

Hal Postası - Antalya Bütünşehir Kültür ve Dayanışma Derneği ANTÜMDER’in aylık toplantısına konuk olan Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği Başkanı Mustafa Satıcı, Türk meyve sebzesine Rusya’nın uyguladığı ambargonun Rus halkına da zarar verdiğini söyledi. 

Mustafa Satıcı, hızla kötüleşen ilişkilerin, gene aynı hızla iyileşme yoluna girdiğini kaydetti ve 2017 sonunda ticaretin zirve yaptığı 2014 rakamlarına ulaşılabileceğini kaydetti. 

“3-4 YILDIR PATİNAJ YAPIYORUZ”
Türkiye’nin 2008’e kadarki süreçte yakaladığı büyüme, enflasyon ve ihracat hedeflerini kaldığı yerden devam ettirmesi gerektiğini vurgulayan Mustafa Satıcı, “Orta gelir tuzağına takılıp kalmayalım. Milli geliri 10 bin dolarla getirdik fakat 3, 4 yıldır aynı seviyelerde dolanıyoruz” diye konuştu. 

“RUSYA BİZİM İÇİN ÖNEMLİ BİR PAZAR”
Türkiye’den Rusya’ya en çok yaş sebze ve meyve ihraç edildiğine işaret eden Satıcı, “Yaş sebze ve meyve ihracatında 2014–2015 yıllarında Rusya açık arada ilk sırada yer aldı. İhracatımızın yüzde 40 ila 45’ini Rusya’ya, kalan yarısını da 50 farklı ülkeye yapıyoruz. Bu anlamda Rusya’ya hem bağımlıyız, hem de Rusya bizim için çok önemli bir pazar. Türkiye’nin son 15 yıllık büyümesinde, bazı sektörlerde Rusya hep ön plana çıktı” dedi.

“ANTALYA BİRAZ DAHA FAZLA BAĞIMLI”
Antalya’nın Rusya’ya olan yaş meyve sebze ihracatının yüzde 55 seviyesine kadar çıktığını belirten Mustafa Satıcı, “2014 ve 2015 rakamlarına baktığımızda bölgemizden 500 milyon dolar civarında sebze ve meyve ihracatımız var. Bunun yarıdan fazlasını Rusya’ya yapıyoruz. Türkiye’nin yaş sebze meyve ihracatında Rusya’nın payı yüzde 42 seviyesinde ama bu oran Antalya ölçeğine bakınca yüzde 55 seviyesine çıkıyor. Dolayısıyla Antalya, yaş meyve ve sebze ihracatında Rusya’ya biraz daha bağımlı” diye konuştu.

“RUSYA, PİRE İÇİN YORGAN YAKIYOR”
Mustafa Satıcı Rusya’nın sorun yaşadığı ülkelerle krizlerin ortaya çıkmasının devlet politikası haline geldiğini söyledi ve “Bir ülke ile kriz yaşadığı anda anında o ülke ile bütün ilişkilerini kesiyor. Yasaklar getiriyor, yatırımlar varsa el koyuyor, turist gönderiyorsa önünü kesiyor, ihracat yapıyorsa fiyatı artırıyor veya vermemeye çalışıyor. 21. Yüzyılın gerçeklerine uymayan bir takım yaptırımlar uyguluyor. Pire için yorgan yakmak bence tamamen Ruslar için üretilmiş bir ifade. Onlara birebir uyuyor. Çok da gözü kara insanlar” dedi.

“BİNLERCE RUS ACENTASI İFLAS ETTİ, HALK 3 DOLARA DOMATES TÜKETTİ”
Ambargonun her iki ülkeyi de etkilediğini dile getiren Satıcı, “Bizde turist kaybı oldu ama binlerce Rus tur operatörü iflas etti. Yaş meyve sebze üreticimiz mağdur oldu ama Rus halkı 3 dolara domates tüketti” dedi. 

“HIZLA BOZULAN İLİŞKİLER AYNI HIZDA ONARILIYOR”
Hızla bozulan ilişkilerin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in bir araya gelmesiyle, aynı hızla düzelmeye başladığını ifade eden Satıcı, şunları dile getirdi, “İki ülke, ilişkilerini ne kadar hızlı bozduysa o kadar hızlı onarmaya başladı. 2 Eylül’de charter seferleri başladı. Narenciye ürünlerine ve bazı meyve gruplarına uygulanan kısıtlamalar kaldırıldı. Vize serbestisi çıkmadı ama en azından işadamlarına vize muafiyeti konusunda çalışmalar yapılıyor. Ruble ve TL’nin ticarette önü açıldı. Rusya ile kriz öncesi döneme gelmek için önümüzde biraz daha süre var. 2016’nın sonunda normalleşme hızlanacaktır. 2017’nin sonlarına doğru Türkiye’nin Rusya ile ticarette 2014 yılını yakalayacağını düşünüyoruz. Sonrası üzerine koyarak devam edecektir.”  

“İKİ ÜLKE BİRBİRİNİ TAMAMLIYOR”
Mustafa Satıcı sözlerini şöyle tamamladı, “Rusya ve Türkiye ekonomik anlamda birbirine rakip değil, birbirini tamamlayan iki ekonomidir. Bu her iki ülkeye de fırsatlar veriyor. Türkiye’nin un üretmek ve ihracatını yapmak için buğday ihtiyacı var. Rusya’dan çok kaliteli ve uygun fiyata buğday temin edilebiliyor. Doğalgaz ihtiyacımızı oradan temin etmek kolay. Rusya’nın yıllık 1 milyon tondan fazla domates ithalatı var. Yine narenciye tüketimi çok fazla. Kendi ülkesinde yetiştiremiyor. Çok fazla turizm seçenekleri yok. Bu çerçeveden baktığınızda Rusya ile Türkiye’nin bırakın kriz yaşamayı, birbirini daha çok desteklemesi gerekiyor. Birbirlerine yaslanarak daha da hızlı büyüme imkanları var. Her iki ülkenin de bunun farkında olduğunu görüyoruz.” 

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler