1. HABERLER

  2. SEBZE

  3. Münir Açıkgöz: Demre’nin geleceği tarımsal çeşitlilikte

Münir Açıkgöz: Demre’nin geleceği tarımsal çeşitlilikte

Demre’de tarım ürünleri ticaret yapan Münir Açıkgöz, ilçede tarımın köşeye sıkıştığını, bölgede tarımın geleceğinin çeşitlilikte olduğunu söyledi.

Münir Açıkgöz: Demre’nin geleceği tarımsal çeşitlilikte

Hal Postası - Demre’de tarım ürünleri ticaret yapan Münir Açıkgöz, ilçede tarımın köşeye sıkıştığını, bölgede tarımın geleceğinin çeşitlilikte olduğunu söyledi. 

Pandemi süreci ile ekonomik ve sosyal zorlukların daha da baskın olduğu şu günlerde tarım sektörü, bu olumsuz gelişmelerden payını aldı. Üreticiler emeklerinin karşılığını alamamaktan ve ekonomik istikrarsızlıktan şikâyet ederken, aracı kurumlar ihracat stratejilerinin yetersizliğinden ve tutarsız tarım politikalarından dertli.

Demre’de tarım ürünleri ticareti yapan Akdem Sebze Meyve şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı Münir Açıkgöz, bazı ürünlerin ilk olarak Demre’de yetiştirildiğini; ardından tüm yurda yayıldığını hatırlattı. Açıkgöz, “Demre bu ilerici bakış açısını ve yükseliş ivmesini kaybetti. Haklı olarak çiftçiler çok zor durumda keza aracı kurumlar da öyle. Birbirine göbekten bağlı olan bu iki sektör, tarım ve ihracat politikalarının yetersizliğinden payını alıyor. Dahası diğer ülkelerin yıllar önce çözdüğü sorunların altında bizler hala eziliyoruz” dedi. 

“HERKESİN EKTİĞİNİ DEMRE’DE YETİŞTİRMEK ZORUNDA DEĞİLİZ”

Demre’lilerin ihracata yönelik atılım yapmasının şart olduğunu vurgulayan Açıkgöz, “İhracat kriterlerinin olduğu kadar yurdumuzda hangi bölgelerde nelerin ekildiği ve bizleri nasıl etkilediğini, tarımsal üretimin yayılımını, yurt içi ve yurt dışı pazarlarda önceliklerin neler olduğunu takip etmek zorundayız. Örnek vermek gerekirse, bugün salkım domates Ağrı’dan Edirne’ye kadar her yerde ekilir oldu. Demre’nin yarısı da salkım ekiyor. Bu durumda, ‘Bu yıl hangi üründe üretim fazlası gerçekleşir de zarar ederiz?’ veya ‘İhracat standartları ve kalitesinin altında üretim gerçekleşirse elde kalan ürünü yurt içinde satabilecek miyiz?’ gibi soruları sormak da yanlış olmaz” dedi.

Açıkgöz sözlerini şöyle sürdürdü, “Şu an piyasada Kaliforniya dediğimiz biber çeşidi açığı var ki bu ürünün tohumları Türkiye’de ilk kez Demre’de toprağa atıldı. Demre’de bu sezon pazarı takip edip kaç çiftçi bu ürünü ekti? Yurtiçi ve yurtdışı pazar stratejilerinin yeniden belirlenmesi, ekim alanlarının da buna göre şekillendirilmesi şarttır. Aksi takdirde çitçilerimiz çok daha zorlu yıllar yaşayacak. Demre’nin geleceği tarımsal çeşitliliktedir. Kazanamamaktan şikayet ediyoruz. Kazanamıyorsan neden üretiyorsun?”

“ÜRETİCİ KENDİ MARKASINI YARATMALI”

Her yerde yetişen ürünlerle ilerleme sağlanamayacağını kaydeden Açıkgöz, “Kazanmak için üretiyorsak eğer, en uygun ürünü de seçecek bilgiye sahip olmamız gerekir. Sadece neyi ekeceğinizi seçmek de yeterli değil. Seçtiğimiz ürünün toprak yapısı, bölge iklimi ile uyumu da çok önemlidir. Gerekli analizlerin yapılması zorunludur. Bunları yaparsak üründe iyi verime ulaşılabiliriz. Kaldı ki iyi bir kazanç elde edebilmek için birim başına yüksek üretim de yeterli değil. Belli bir kalitenin üzerinde ürün elde etmeliyiz çünkü günümüzde kalite olmazsa olmaz. En doğrusu üreticinin kendi markasını ve kalitesini yaratacak donanıma sahip olmasıdır” diye konuştu. 

“TARIM POLİTİKALARI BÖLGESEL PLANLAMAYLA YÜRÜTÜLMELİ”

Tarım politikalarının genel değil bölgesel olarak uygulanması gerektiğini vurgulayan Münir Açıkgöz sözlerini şöyle tamamladı, “Bölgesel tarım politikaları şart çünkü Urfa’daki çiftçimiz ile Demreli çiftçimiz aynı kulvarda değil. Dönüm başına Urfa’da kullanılan gübre miktarı ile kıyılarımızda uyguladığımız gübre miktarı ve çeşitliliği aynı mı? Bölgeler arasında büyük farklılıklar var. Zirai mücadelede de durum aynı. Bölgesel farklılıkların getirdiği uygulamalar çok açık ve net olarak ortada. Dahası 5 dönüm arazisi olan çiftçi ile 500 dönümü olan aynı yardımı alıyor. Bu durumda dönüm başına verilen yardımdan kim ne kadar pay alıyor? Küçük çiftçinin de ezilmediği bölgesel tarım politikaları uygulanmak zorunda.”

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler