1. HABERLER

  2. ARICILIK

  3. Muğlalı arıcılar MAYBİR’e karşı yeni bir dernek kurdu

Muğlalı arıcılar MAYBİR’e karşı yeni bir dernek kurdu

Muğla’da, Muğla Arı Yetiştiricileri Birliği’nin (MAYBİR) yürüttüğü çalışmalardan memnun olmayan arıcılar, MAYBİR’e karşı yeni bir örgütlenme başlattı.

Muğlalı arıcılar MAYBİR’e karşı yeni bir dernek kurdu

Hal Postası - Muğla’da, Muğla Arı Yetiştiricileri Birliği’nin (MAYBİR) yürüttüğü çalışmalardan memnun olmayan arıcılar, MAYBİR’e karşı yeni bir örgütlenme başlattı. 

Bu kapsamda kurulan Muğla Tarım, Hayvancılık ve Arıcılık Dayanışma Derneği (MUTARIM) Başkanı seçilen Ercan Kurt, “Arıcı ve üreticilerle birlikte yeni kurulacak federasyona yönelik Türkiye Tarım, Hayvancılık ve Arıcılık Platformu çatısı altında 81 il örgütlenmesini tamamlayarak Muğla’da da derneğimizi kurduk” dedi.

MUTARIM, yeni kurulacak Türkiye Tarım Hayvancılık ve Arıcılık Federasyonu’nun da kurucu iradesi arasında yer alacak.

Derneğin kuruluş amacına yönelik açıklama yapan Kurt, “Muğlalı arıcılar ve üreticilerle bir araya geldik. Uzun süredir kurulu birliklerin verimsiz çalışması, arıcılara ve üreticilere temas edememeleri, yaşanan sektörel sorunlara yönelik çözüm üretmemeleri ve tüketicilerin de bu mağduriyeti bizlerle birlikte yaşamasından dolayı böyle bir girişimde bulunduk” dedi. 

MAYBİR İLETİŞİM KURAMIYOR

Mevcut birliğin arıcı ve üreticilere gerekli destek sağlamadığını, yatırım ve destek konularında ulusal ve yerel kurum ve kuruluşlarla yeterli işbirliği ve dayanışma içerisinde olmadığını öne süren Kurt, “Sadece arıcılar değil, tarımın her kesiminden üreticileri çatımız altında toplayıp sağlıklı bir örgüt yapısıyla hareket edeceğiz. Muğla’da dayanışma konusunda eksiklikler var. Belirli gruplar arasında dayanışma varmış gibi gözükse de gerçek üreticiler yıllarca mağdur edildi. Yıllardır devletin desteklediği hibe ve projelerin Muğla’da uygulanamadığını görmekteyiz. Bir kısım uygulanan projelerin de belirli kesimlerin faydalanacağı şekilde projelendirildiğini biliyoruz. MAYBİR ve TAB devlet kurumları ve yerel yönetimlerle sağlıklı iletişim kuramıyor, sorunlarımız ne devlet kurumlarına ne de yerel yönetimlere doğru aktarılıyor” diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler