1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Monsanto ürettiği kimyasalı soluyan çiftçiye tazminat ödeyecek

Monsanto ürettiği kimyasalı soluyan çiftçiye tazminat ödeyecek

Monsanto, ürettiği Lasso isimli kimyasalı yanlışlıkla soluyan çiftçiye karşı süren davayı kaybetti.

Monsanto ürettiği kimyasalı soluyan çiftçiye tazminat ödeyecek

Hal Postası - Monsanto, ürettiği Lasso isimli kimyasalı yanlışlıkla soluyan çiftçiye karşı süren davayı kaybetti.

İlaç şirketi Bayer’in yan kuruluşu olan Monsanto’nun ürettiği yabani ot öldürücü bir kimyasal olan Lasso’nun kazara solunmasından dolayı Fransa’da bir çiftçi ölümden dönmüştü. 2004 yılından beri devam eden dava, şirketin başvurusuyla geçen yıl temyize gitti ancak mahkeme, Monsanto’yu suçlu buldu.

Reuters Haber Ajansı’nda yer alan habere göre; Monsanto, 2004 yılında çiftçi Paul Francois'in karıştığı kazayla ilgili olarak şirketin ürün güvenlik bilgilerinin yetersiz olduğunu tespit eden mahkeme kararını temyize götürdü. Ancak Fransız Yüksek Mahkemesi, Çarşamba günü Monsanto'nun son itirazını reddederek, Francois'e hangi tazminatların ödeneceğine karar vermesi için başka bir mahkemenin önünü açtı.

1 MİLYON EURO TAZMİNAT İSTENDİ

Çiftçi, daha sonra Fransız pazarından çekilen Lasso'dan soluduğu dumanların hafıza kaybı, bayılma ve baş ağrısı gibi nörolojik sorunlara neden olduğunu iddia ederek şirketten 1 milyon euro tazminat talep etmişti.

Monsanto'yu 2018'de 63 milyar dolara satın alan Bayer; Monsanto'nun glifosat temelli yabani ot öldürücü Roundup'ın kansere neden olduğu iddiaları nedeniyle ABD’de bir dizi davayla karşı karşıya. Roundup'ın güvenli olduğunu savunan Bayer, hakkında açılan davaları 11 milyar dolarlık bir ödemeyle çözmeye çalışıyor.

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler