1. HABERLER

  2. MEYVE

  3. Mısır’ın hedefi: 2 milyon ton mango

Mısır’ın hedefi: 2 milyon ton mango

Mısır’da 30’dan fazla çeşidi üretilen mango, narenciyeden sonra en fazla ihraç edilen meyve konumunda.

Mısır’ın hedefi: 2 milyon ton mango

Hal Postası - Mısır’da 30’dan fazla çeşidi üretilen mango, narenciyeden sonra en fazla ihraç edilen meyve konumunda.

Mısır’da mango sezonu devam ediyor. Gelen yüksek talepler sebebiyle mango, meyve kategorisinde narenciyeden sonraki en büyük ihracat kalemi oldu. Mısır’ın 2020 hedefi ise mango rekoltesini 2 milyon tona çıkarmak.

Geleneksel mango çeşitlerine ek olarak Mısır’da 30’dan fazla mango çeşidi yetiştiriliyor. Üreticilerin verdiği bilgilere göre; Zebdya, Mabrouka, Sideeka, Awees, Keitt, Kent, Tommy ve Naomi çeşidi mangolar yüksek talep görüyor. Taleplerin Aralık ayına kadar bu seviyede devam etmesi bekleniyor.

Mısır’da, iklim şartlarının uygun olması sebebiyle mango üretimi istikrarlı bir artış sergilerken, Mısır Tarım Bakanlığı da mango ekilen alanların 90 bin hektarın üzerine çıkarıldığını belirtiyor. Bu da ihracatta, mangoyu narenciyeden sonra Mısır’ın ikinci ihracat meyvesi konumuna getirmiş durumda.

İhracat pazarı genelde Avrupa, Ortadoğu, Asya ve Rusya olsa da toplamda 50’den fazla ülkeye ihracat yapılıyor. Bu yılki ihracat rakamları ise Eylül ayı itibarıyla 53 bin tona ulaştı.

Mango pazarında söz sahibi olan ülkelerden Pakistan’da bu yıl yaşanan kötü hava koşulları ve böcek istilası rekolteyi olumsuz etkiledi. Hindistan, Çin, Tayland, Meksika ve Brezilya gibi mango üretiminde öne çıkan diğer ülkelerin de Avrupa pazarına uzak olması ve nakliye maliyetlerinin yüksekliği, Mısır’a mango ihracatında diğer ülkelere nazaran avantaj sağlıyor.

Mısırlı üreticiler, narenciye mevsimi yeniden başlayana kadar mangoda talep artışının devam edeceğini belirtiyor.

Etiketler : , , ,
Önceki ve Sonraki Haberler