1. HABERLER

  2. SEBZE

  3. Mildiyö tarla domatesini fena vurdu

Mildiyö tarla domatesini fena vurdu

Yağışlarla geçen yaz sezonunda mildiyö hastalığı salçalık domateste büyük rekolte kaybına neden oldu. 

Mildiyö tarla domatesini fena vurdu

Hal Postası - Yağışlarla geçen yaz sezonunda mildiyö hastalığı salçalık domateste büyük rekolte kaybına neden oldu. 

Dünya Gazetesi’nden Mehmet Hanifi Gülel’in haberine göre mildiyö mantarı (Phytophthora infestans), salçalık domateste yüzde 30 rekolte kaybına yol açtı. Türkiye’de salçalık domates yetiştirilen başlıca bölgelerin hemen hepsi mildiyö hastalığından büyük zarar gördü. 

Bursa, İzmir, Antalya, Manisa, Balıkesir ve Aydın’da yaz mevsiminde sık aralıklarla gelen yağışlar, zararlı mantarların popülasyonunu arttıran etki yaptı. Domates tarlalarında mildiyö adı verilen mantyar hastalığına neden olan süreç, salçalık domates rekoltesinde %30’a varan kayıp oluşturdu. 

MÜCADELE MALİYETİ 1000 TL/da OLDU

Torbalı Ziraat Odası Başkanı Yılmaz Girgin, bölgede hasadın başladığını söyledi ve rekoltede yaklaşık yüzde 30 kayıp olduğunu bildirdi. Girgin şöyle konuştu, “Torbalı bölgesinde ve çevre ilçelerde de aynı hastalık etkili oldu. Hastalıkla mücadelede üreticilerin girdi maliyetleri de arttı. Normalde üreticilerin ilaçlama giderleri dekarda 300 lira ile 400 lira arasında değişiyor. Haziran ayının yağışlı geçmesiyle hastalıkla mücadelede ilaçlama maliyetleri dekarda 1000 lirayı buldu. Bu da ekstra bir harcama yaratığı için üreticiye ek maliyet yükledi. Rekoltedeki kayıp ve hastalıkla mücadele üreticilere büyük kayıp yarattı.”

KARACABEY’DE MİLDİYÖ MÜCADELESİ SÜRÜYOR

Karacabey Ziraat Odası Başkanı Erhan Erdem de Karacabey’de mildiyö mücadelesinin devam ettiğini belirtti ve “Bölgede Ağustos ayı başında hasat başlıyor. Fakat mildiyö hastalığı domates rekoltesini önemli ölçüde düşürecek. Rekoltede geçen yıla göre yüzde 20 düşüş bekliyoruz. Bursa’da Muratpaşa, Karacabey, Manyas ve Susurluk hattında önemli ölçüde domates ekimi yapılıyor. Geçen yıl bölgede 100 bin dekarda yapılan dikim bu yıl 120 bin dekara çıktı. Umarım hastalığı en hafif şekilde atlatırız” diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler