1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Mikrobiyal gen bankası kurulacak

Mikrobiyal gen bankası kurulacak

TAGEM bünyesinde ulusal mikrobiyal varlıklarımız için gen bankası kurulacak. 

Mikrobiyal gen bankası kurulacak

Hal Postası - TAGEM bünyesinde ulusal mikrobiyal varlıklarımız için gen bankası kurulacak. 

Online olarak düzenlenen Bitki Sağlığında Dost Mikroorganizmalar Çalıştayı’nın moderatörlüğünü üsltenen Tarımsal Araştırmalar genel Müdürlüğü (TAGEM) Bitki Sağlığı Araştırmaları Daire Başkanı Dr. Suat Kaymak, Çalıştay oturumlarından birinde, Bakan Bekir Pakdemirli’nin Türkiye’nin ulusal mikrobiyal zenginliğinin kayıt altına alınması ve bir mikrobiyal gen bankasının kurulması yönünde talimat verdiğini söyledi.  

Dr. Nevzat Birişik, Tarımsal Araştırmalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) Genel Müdürlüğü görevine döndükten sonra Bakanlığın ilk talimatının Türkiye’nin ulusal mikrobiyal zenginliğinin kayıt altına alınması ve bir mikrobiyal gen bankasının kurulması yönünde olduğu öğrenildi. 

Mikrobiyal ürünler, Türkiye’de mevzuatta yeteri kadar yer bulabilmiş değil. O nedenle ruhsatlandırma süreçlerinde bazı sorunlar hala devam ediyor. ArGe konusunda da mikrobiyaller Türkiye ölçeğinde neredeyse henüz hiç girilmemiş bir alan konumunda. Yerli izolatlar mevcut ancak bunları ruhsatlandırmak oldukça zor. 

Bu nedenlerle ithalata dayalı bir pazara sahip olan mikrobiyal ürünler hem bitki koruma alanında hem de bitki besleme alanında çok geniş ve zengin bir kullanım alanına sahip. Mikrobiyal ürünler, kimyasal ilaçların kullanımının azaltılması ve kalıntı sorunun giderilmesi açısından da yüksek potansiyel barındırıyor. 

Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler