1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Migros depo işçilerinin direnişi devam ediyor

Migros depo işçilerinin direnişi devam ediyor

Sendikaya üye oldukları için ücretsiz izne çıkarılan Migros Şekerpınar deposu işçileri, 4 Ocak’tan bu yana direnişlerine devam ediyor.

Migros depo işçilerinin direnişi devam ediyor

Hal Postası - Sendikaya üye oldukları için ücretsiz izne çıkarılan Migros Şekerpınar deposu işçileri, 4 Ocak’tan bu yana direnişlerine devam ediyor.

Şekerpınar Migros deposunda çalışan işçiler pandemiye karşı alınmayan önlemler, uzun çalışma saatleri, kötü işyeri koşulları, mobbing ve tacize karşı Depo, Liman, Tersane ve Deniz İşçileri Sendikası’na (DGD-Sen) üye oldu. DGD-Sen’e üye oldukları için bir kısmı ücretsiz izne çıkarılan, bir kısmı da önce Migros’un İstanbul Esenyurt’ta bulunan deposuna gönderilip ardından işten çıkarılan işçiler; ücretsiz izinlerin kaldırılması ve işten çıkarmalara karşı direnişlerine, 4 Ocak’tan bu yana devam ediyor.

160 SAAT MESAİ, 1.168 TL MAAŞ

Şekerpınar Migros deposunda 70'in üzerinde işçi, sendikaya üye oldukları gerekçesiyle ücretsiz izne çıkarıldı. Bazı işçiler ise İstanbul Esenyurt’ta bulunan depoya sürgün edildi. Esenyurt’a sürgün edilen işçilere kendi imkanlarıyla işe gitmeleri söylendi. Sürgün edilen işçilerin Esenyurt’a gitmemesi üzerine önce işçilere ihtar çekildi, ardından da 3 işçi işten çıkarıldı. 1 ay içinde 160 saat mesai yaptırılan işçilere, 1.168 TL maaş ödendiği belirtildi.

4 Ocak’tan bu yana, her gün depo önünde 11.00 ila 17.00 saatleri arasında toplanan işçiler, talepleri yerine getirilene kadar eylemlerine devam edeceklerini açıkladı. İşten çıkarılan işçilerin yerine yeni işçi alımlarının da yapıldığı kaydedildi.

İŞÇİLERİN ALACAĞI 23,5 MİLYON LİRA

DGD-Sen, işçilerin bugüne kadar 23 milyon 545 bin 20 lira 13 kuruş alacaklarının biriktiğini belirtti.

Şekerpınar Migros Deposu'nun önünde eylem yapan işçiler; ücretsiz izin uygulamasının kaldırılmasını, sendikal haklara saygı duyulmasını ve tacizci amirlerin gönderilmesini istiyor. İşçiler ayrıca, salgına karşı Migros depolarının 14 gün süreyle kapatılmasını ve depolarda gerekli önlemlerin alınmasını talep ediyor.

Önceki ve Sonraki Haberler