1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Merkez Av Komisyonu’na STK’lardan 3 üye

Merkez Av Komisyonu’na STK’lardan 3 üye

25 kişiden oluşacak Merkez Av Komisyonu’nda, çevre ve doğa gönüllüsü kuruluşlardan da 3 temsilciye yer verilecek.

Merkez Av Komisyonu’na STK’lardan 3 üye

Hal Postası - 25 kişiden oluşacak Merkez Av Komisyonu’nda, çevre ve doğa gönüllüsü kuruluşlardan da 3 temsilciye yer verilecek.

TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen Gıda, Tarım ve Orman Alanında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun ile kara avcılığında bazı değişiklikler yapılacak. Kara Avcılığı Kanunu çerçevesinde yapılacak değişikliğe göre, 25 üyeden oluşacak bir Merkez Av Komisyonu kurulacak.

Komisyon, merkezde Tarım ve Orman Bakanı ve bakan yardımcısının başkanlığında; Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünden 3; bakanlığın diğer birimlerinden 1 bitki uzmanı ve 1 veteriner olmak üzere 2; Jandarma Genel Komutanlığı, Orman Genel Müdürlüğü ve Spor Hizmetleri Genel Müdürlüğünden 1’er; yükseköğretim kuruluşlarının orman fakültelerinden 1, biyoloji bölümlerinden 1 olmak üzere 2 bilim insanı; doğa koruma alanında faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarını temsilen 3; coğrafi bölgeler esas alınarak belirlenecek avcı kuruluşlarından 9 ve 1 özel avlak veya örnek avlak temsilcisinden oluşacak.

STK ÜYELERİNİ KOMİSYON SEÇECEK

Merkez Av Komisyonu’nda görev alacak sivil toplum kuruluşları (STK); son 5 yıl içinde yaptıkları doğa koruma konusundaki çalışmaları, birikim ve tecrübeleri değerlendirilerek, Bakanlıkça oluşturulan 5 kişilik değerlendirme komisyonu tarafından seçilecek.

DİPLOMATLARA ÜCRETSİZ AVLANMA İZNİ

Kara Avcılığı Kanunu’na istinaden; bazı hayvanların bilimsel yönden araştırılması, insana ve mala zarar veren hayvanların avlatılması, diplomatlar, uluslararası kuruluş temsilcileri veya devlet misafirleri gibi üst düzey temsilcilere gerektiğinde ücretsiz av yaptırılabilmesi amacıyla avlanma izni verilecek ve avlanma ücreti alınmayacak.

Ayrıca, bilimsel yönden tabiata ve türlerine zararlı olan hayvanların avlanmasında da, avlanma izni ve avlanma ücreti alınmayacak.

Önceki ve Sonraki Haberler